Doba čtení:1 m, 17 s
Kandidát Evropské lidové strany na post předsedy Evropské komise Manfred Weber. Foto: wikipedia.org

Kandidát Evropské lidové strany (EPP) na post předsedy Evropské komise (EK) Manfred Weber řekl, že pokud se šéfem komise skutečně stane, použije všechny právní cesty, aby zablokoval plynovod Nord Stream 2.

Weber to prohlásil v rozhovoru pro list Polska The Times. Nord Stream 2 podle něho není v zájmu Evropy, protože zvýší její závislost na ruském plynu.

Čtěte také:
Evropský parlament odmítá výstavbu Nord Stream 2
Kontroverze trvají, ale Nord Stream 2 postupuje

A my potřebujeme větší nezávislost na ruském plynu,“ řekl a dodal, že jako předseda Evropské komise by udělal všechno pro to, aby vznik plynovodu zablokoval.

Nord Straem 2 má přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Má obejít země, přes které se teď do západní Evropy dopravuje velká část plynu. Plynovod je trnem v oku především Ukrajině a Polsku, ale i dalším státům, jako je Česká republika a Slovensko. Podle těchto zemí jde stavba proti zájmům EU, zvyšuje závislost na Rusku a může znamenat riziko destabilizace Ukrajiny.

Na financování plynovodu Nord Stream 2 se podílí pět evropských firem, mezi nimi dvě německé. Weber, který z Německa pochází, také řekl, že není německým kandidátem na post předsedy Evropské komise, ale kandidátem Evropské lidové strany. „Když přemýšlíme o Evropě, musíme přemýšlet o nezávislosti na ruském plynu,“ uvedl Weber.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje