Německý průmysl dá za energie skoro o půlku víc

Doba čtení:1 m, 21 s

Vyšší náklady na energie povedou k omezování investic. V případě samotného Německa by měly být investice nižší asi o 25 miliard eur. Foto. pixabay.com

Německý průmysl letos za energie zřejmě zaplatí asi o 40 procent více než v roce 2021, tedy v době před energetickou krizí částečně vyvolanou dopady války na Ukrajině. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnila úvěrová pojišťovna Allianz Trade.

Evropské podniky před sebou stále mají velký šok u cen energií,“ uvedla podle agentury Reuters Allianz Trade, která se dříve jmenovala Euler Hermes. V loňském roce byl podle ní růst podnikových nákladů na energie omezený díky vládním opatřením na zmírnění růstu cen a skutečnosti, že určitou dobu trvá, než se nárůst velkoobchodních cen projeví u konečných odběratelů.

Německá vláda chce povinné chytré elektroměry

Vyšší náklady na energie podle odhadů společnosti Allianz Trade sníží firemní zisky v Evropě až o 1,5 procenta a povedou k omezování investic. V případě samotného Německa by měly být investice nižší asi o 25 miliard eur. Německé podniky ale stojí na silných finančních základech a budou těžit z vládního zastropování ceny plynu, upozorňuje studie.

Obavy, že energetická krize by mohla vést k deindustrializaci a poklesu konkurenceschopnosti vůči Spojeným státům, jsou podle studie přehnané, protože větší vliv než ceny energií mají na průmyslovou výrobu náklady na pracovní sílu a měnové kurzy.

Studie rovněž upozorňuje, že němečtí exportéři přicházejí o tržní podíly například v oblasti strojů, elektrických zařízení, kovů či dopravy. Z tohoto vývoje však podle ní spíše než konkurenti z USA těží rivalové z Asie, Blízkého východu a z Afriky.