Doba čtení:1 m, 41 s
„Rozšíření obnovitelných zdrojů energie a větší využívání elektromobilů v dopravě a tepelných čerpadel v budovách vyžaduje inteligentní propojení výroby a spotřeby elektřiny,“ uvedl ministr hospodářství Robert Habeck (Zelení). Foto: wikipedia.org

Německá vláda rozhodla o urychlení instalace tzv. chytrých elektroměrů. Vláda schválila příslušný návrh zákona, který bude nyní projednán v parlamentu. Nejpozději do deseti let mají inteligentní elektroměry zaznamenávat spotřebu ve všech domácnostech. Podle návrhu by domácnosti neměly za digitální elektroměr platit více než 20 eur ročně.

Příslušný návrh zákona o digitalizaci přechodu na energetiku z dílny Spolkového ministerstva hospodářství a technologií, který obsahuje přísný časový plán a nové specifikace pro zařízení a jejich používání, schválil kabinet v Berlíně minulou středu. Podle návrhu mají mít všichni spotřebitelé možnost používat „chytré měřiče“ nejpozději od roku 2025. Nejpozději do deseti let mají tato zařízení zaznamenávat spotřebu ve všech domácnostech. Návrh bude nyní projednán ve Spolkovém sněmu, napsal server mdr.de.

Kromě toho federální vláda požaduje, aby dodavatelé stále častěji nabízeli dynamické tarify. To znamená, že za silného větru nebo slunečního svitu je elektřina levnější. Pokud pak zapnete tepelné čerpadlo nebo nabijete elektromobil, ušetříte. Podle spolkové vlády mají tyto dynamické tarify od roku 2026 nabízet všichni poskytovatelé; zatím tak musí činit pouze ti velcí.

Poláci chtějí uhlí nahradit jádrem. Němcům to vadí

Rozšíření obnovitelných zdrojů energie a větší využívání elektromobilů v dopravě a tepelných čerpadel v budovách vyžaduje inteligentní propojení výroby a spotřeby elektřiny,“ uvedl ministr hospodářství Robert Habeck (Zelení). Podle ministra bude budoucí energetický systém „mnohem složitější“, což vyžaduje „digitalizaci energetiky“.

Chytré elektroměry jsou digitální, síťově propojená měřidla tepla nebo elektřiny, která automaticky předávají údaje o spotřebě dodavatelům. Tyto údaje mohou spotřebitelé také neustále sledovat, například v aplikaci pro chytré telefony. Zařízení mají zajistit transparentnost spotřeby energie, a tím usnadnit úspory energie a zajistit vyšší energetickou účinnost.

Návrh se dočkal kritiky ze strany ochránců osobních údajů. Ti se obávají, že by poskytovatelé mohli vyvozovat závěry o zvyklostech svých zákazníků. Rizikem můžou být i kybernetické útoky.