Nepropásněte uhelné safari

Přednáška o těžbě skrývky. Foto: Jiří Finfrle

O uhelné safari je mezi veřejností obrovský zájem. Foto: Jiří Finfrle

Pokud se chcete vydat na dobrodružnou podívanou uhelného safari, kterou pořádá Vršanská uhelná spolu se Severní energetickou, zpozorněte. Zítra se budete moci registrovat na červencové termíny a buďte si jisti, že pokud si nepřivstanete, nemáte šanci. O exkurze do těžebních lokalit je mezi veřejností obrovský zájem.

Uhelné Safari je v letošní sezóně přístupné od 4. května až do 29. září. Zájemci se mohou přihlašovat každý 1. den v měsíci na www.uhelnesafari.cz, kde jsou zveřejněny termíny na následující měsíc – například 1. 6. se otevřou termíny na červenec, a stejným způsobem až do konce sezóny v září.

Čtěte také:
Reportáž: Safari na vlastní kůži
V lomu našli pravěký strom starý 20 milionů let

V každém termínu je k dispozici jen 18 míst, která se v systému automaticky odečítají. „Každý zájemce tak vidí na první pohled, kolik míst je k dispozici. Ale máme pro čekatele na volný termín radu – přivstat si! Zatím to vždy vypadalo tak, že jsme termíny zveřejnili v šest hodin ráno a během dvou až tří hodin bylo téměř vše obsazené…i přes letošní navýšení poplatku,“ uvedla Růžena Martínková, specialista komunikace Severní energetické. Pokud někdo svoji rezervaci poté zruší, místa se na webu opět otevřou. Proto se vyplatí sledovat stránky průběžně.

Účastníci Uhelného safari si mohou vybrat i okruh prohlídky. „Největší zájem je hlavně o okruhy 1 a 2 do lomu ČSA a Vršany, i když na počet lidí je zase příznivější rekultivační trasa 3, kde nejsme omezeni počtem,“ vysvětlila Martínková. Trasa 3 je určena pro početnější skupiny s vlastní dopravou. Organizátor exkurzí dodává pouze průvodce.

Exkurze do lomů uchvacuje už od roku 2009, kdy se začalo Uhelné safari realizovat, desítky tisíc návštěvníků. „Loni se Uhelného safari zúčastnilo 3 600 lidí. Je to počet, který se vlastně ustálil v posledních dvou třech letech. Zájem o exkurze do lomů by rostl, ale jsme limitováni počtem plánovaných exkurzí a kapacitou vozidel,“ dodala Martínková. „Lidé přijíždějí z celé republiky, loni bylo dost lidí také z Ústeckého kraje. Na trasu 3 skoro každý rok jezdí studenti z Holandska, z Ruska, loni byli v lomu Vršany studenti z Číny a Finska,“ uzavřela.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
Francouzská spojka na české uhlí
Odkrylo rýpadlo UFO?