New York zakázal zemní plyn v nových budovách

V nových budovách v New Yorku už budou muset jejich obyvatelé topit pouze elektřinou. Foto: pixabay.com

Newyorská městská rada odhlasovala zákaz používání zemního plynu v nových budovách. Ty budou v největším americkém městě s 8,8 milionu obyvatel muset používat k vytápění a vaření elektřinu.

Návrh zákona o zákazu používání plynu v nových budovách nám pomůže přejít na ekologičtější budoucnost a (dosáhnout) uhlíkové neutrality do roku 2050,“ uvedl pro server msn.com předseda městské rady Corey Johnson.

Zákon by se měl vztahovat na nové budovy do výšky sedmi podlaží na konci roku 2023 a na budovy nad sedm podlaží v roce 2027. Existují výjimky pro nové budovy využívané pro určité činnosti, včetně výroby, nemocnic, komerčních kuchyní a prádelen.

Demokratický senátor odmítá zbrklý odchod od uhlí

Dosud nejlidnatějším městem USA, které zakázalo plyn v nových budovách, je San Jose v Kalifornii s přibližně 1 milionem obyvatel.

V roce 2020 klesly emise uhlíku z fosilních paliv v USA na nejnižší úroveň od roku 1983, ale v roce 2021 se očekával jejich nárůst o přibližně 7 %, protože poskytovatelé energie spalují více uhlí k výrobě elektřiny kvůli prudkému nárůstu cen plynu.

Podle federálních údajů o energetice pochází téměř polovina elektřiny vyrobené letos ve státě New York ze spalování fosilních paliv (45 % z plynu a 4 % z ropy), dalších 24 % z jaderné energie a 22 % z vodní energie.