Doba čtení:1 m, 40 s
Nizozemský ministr energetiky Rob Jetten uvedl, že země tento rok přestala podepisovat nové smlouvy a dobíhající kontrakty se snaží ukončit. Foto: wikipedia.org

Nizozemsko pracuje na ukončení dovozu zkapalnělého zemního plynu (LNG) z Ruska. Země tento rok přestala podepisovat nové smlouvy a dobíhající kontrakty se snaží ukončit. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekl nizozemský ministr energetiky Rob Jetten. Krok se týká jak dodávek za spotové ceny, tak dlouhodobých smluv. Nizozemsko je tranzitní zemí pro dodávky plynu, a tak by rozhodnutí mohlo mít širší evropský dopad, napsala Bloomberg.

Musíme udělat vše pro to, aby v našem systému nebyla ruská fosilní energie. Už se nám to podařilo v případě uhlí, plynu z plynovodů a ropy,“ řekl Jetten. „Vedeme řadu jednání se společnostmi, které infrastrukturu využívají“, abychom postupně ukončili dobíhající dohody o dodávkách LNG, dodal.

Nizozemsko stále dováží ruský LNG na základě starších smluv, které představují přibližně 15 procent jeho celkového dovozu. Letos byla země čtvrtým největším evropským odběratelem ruského LNG, uvádí agentura Bloomberg, která přitom vyšla z dat o sledování lodí.

Křetínský neriskoval. Vsadil na jistotu a výpočty

Nizozemsko učinilo razantnější krok než Španělsko, které je největším evropským odběratelem ruského LNG. Španělská vláda v polovině března dovozce ve Španělsku požádala, aby po vypršení stávajících smluv nepodepisovali nové kontrakty na ruský plyn.

Eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová na začátku března apelovala, aby se Evropská unie zcela zbavila závislosti na LNG z Ruska, jehož spotřeba v EU na rozdíl od plynu dováženého potrubím loni neklesla. Evropské firmy by podle ní neměly uzavírat s ruskými dodavateli nové kontrakty.

Evropská unie usiluje o to, aby členské státy měly možnost zakázat – bez zavedení nových sankcí – dodávky ruského LNG. Ministři energetiky sedmadvacítky schválili návrh, který by vládám umožnil dočasně zabránit ruským vývozcům rezervovat infrastrukturní kapacitu pro dodávky.

Jednotlivé unijní státy by využití tohoto mechanismu musely konzultovat mimo jiné s ostatními členy EU a Evropskou komisí. Nástroj by však mohl nadále omezovat tok energetických produktů z Ruska, napsala agentura Bloomberg.