Doba čtení:1 m, 28 s
Ceny energie v Nizozemsku meziročně vzrostly o 114 procent. Foto: pixabay com

Nizozemsko předpokládá, že na zastropování cen energie vynaloží kolem 23,5 miliardy eur (zhruba 577 miliard Kč). Uvedla to nizozemská vláda, která se tímto krokem snaží ochránit spotřebitele před negativními dopady zdražování energie.

Vláda o rozhodnutí zavést cenové stropy u energie pro domácnosti informovala minulý měsíc. Pro celý příští rok má u elektřiny platit maximální cena 0,4 eura (necelých deset Kč) za kilowatthodinu pro spotřebu do 2900 kilowatthodin. U plynu má maximální cena činit 1,45 eura (necelých 36 Kč) za krychlový metr pro spotřebu do 1200 krychlových metrů. Za nadlimitní spotřebu budou domácnosti platit tržní ceny.

Vláda rovněž hodlá domácnostem v posledních dvou měsících letošního roku poskytnout kompenzaci za vyšší náklady na energii, který by měla činit v průměru 190 eur. Navíc plánuje vláda v příštím roce vynaložit kolem 18 miliard eur na různá opatření, jež mají zejména lidem s nižšími příjmy pomoci vypořádat se s vysokou inflací.

Miliony Poláků se bojí zimy. Nemají uhlí

Meziroční růst spotřebitelských cen v Nizozemsku v září zrychlil na 17,1 procenta ze srpnových 13,7 procenta. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň za několik desetiletí. Ceny energie meziročně vzrostly o 114 procent a ceny potravin o 10,5 procenta. Nizozemsko je pátou největší ekonomikou v eurozóně.

Maximální ceny energií hodlá stanovit také česká vláda, která příslušné nařízení projedná ve středu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) již dříve uvedl, že opatření na zastropování cen by mělo státní kasu vyjít maximálně na 130 miliard korun. U elektřiny navrhuje vláda pro domácnosti, živnostníky a malé a střední firmy cenový strop šest Kč za kilowatthodinu, u plynu má být maximální cena poloviční.