Doba čtení:58 s
Jako kompenzaci za nucené přiškrcení uhelných elektráren vyplatí firmám nizozemská vláda stovky milionů eur. Foto. pixabay.com

Nizozemská vláda zaplatí německé společnosti RWE 331,8 milionu eur (8,1 miliardy Kč) jako odškodné za ušlé výnosy, vzhledem k tomu, že se firma rozhodla omezit v letech 2022 až 2024 produkci uhelných elektráren na 35 procent jejich kapacity. Uvedl to ministr energetiky Rob Jetten. Cílem omezení bylo snížit emise oxidu uhličitého.

Kompenzace se mají týkat tři společností provozujících uhelné elektrárny v Nizozemsku. Kromě RWE to budou ještě Uniper a Onyx. Odškodnění pro další dvě firmy zatím nebylo stanoveno, ale Nizozemsko si na ně vyhradilo 730 milionů eur, uvedl Jetten.

Aktivisté kritizují Světovou banku za podporu uhelných elektráren

Částka odškodného bude nakonec nižší než 1,9 miliardy eur, které požadovaly firmy. Je to proto, že limit byl v polovině loňského roku zrušen kvůli snaze snížit spotřebu plynu po invazi ruských vojsk na Ukrajinu.

Podle nizozemského zákona však budou uhelné elektrárny i tak nuceny ukončit provoz do roku 2030. Loni v listopadu soud zamítl nároky firem na dodatečné odškodnění za toto ukončení, uvedla agentura Reuters.