
Snížení objemu dodávek ruského plynu přes plynovod Nord Stream 1 se podle odborníků odráží na plnění zásobníků, jehož tempo zpomalilo. Současné situaci nahrává letní sezona, se kterou je spojená výrazně nižší spotřeba plynu.
„Kritickou situaci jednoznačně zmírňuje období, ve kterém se nacházíme. Letní spotřeba v ČR je několikanásobně nižší než v zimě,“ řekl ČTK řídící konzultant EGÚ Brno Michal Kocůrek. V letních měsících se spotřeba v ČR pohybuje kolem 15 milionů metrů krychlových denně, zatímco v zimě to může být až 60 milionů metrů krychlových.
„Pokles dodávek plynu do ČR zaznamenáváme teprve od minulého týdne s tím, že výrazné poklesy sledujeme od pondělí. První reakcí trhu, kterou lze pozorovat, je množství denně ukládaného plynu do zásobníků. To pokleslo přibližně o třetinu oproti předchozím měsícům,“ uvedl Kocůrek.
Zásobování odběratelů se podle něj proto uskutečňuje standardně, zpomaluje ale právě plnění zásobníků. „Při dalším poklesu dodávek, který aktuálně nelze vyloučit, by vtláčení do zásobníků bylo pozastaveno nejspíš úplně,“ dodal Kocůrek.
Podobný názor má také analytik ENA Jiří Gavor. Pokud se ještě více sníží objem dodávaného plynu přes Nord Stream 1, nebo se jeho dodávky zcela zastaví, hrozilo by podle něj, že by se ze zásobníků začalo dokonce čerpat. „Ukazuje to, jak strategické je mít zásoby plynu v zásobnících,“ uvedl.
Šest zásobníků RWE Gas Storage CZ, která je největším provozovatelem plynových zásobníků v Česku, je nyní podle dostupných informací naplněno zhruba ze 70 procent.
Gavor upozornil, že kromě přepravy přes Nord Stream 1 jsou kvůli úpravám snížené dodávky také z Norska, nižší jsou také dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) z amerických terminálů. Kvůli požáru má výpadek terminál na LNG, který v Texasu provozuje americká společnost Freeport LNG.
Maximální objem dodávek ruského plynu přes Nord Stream 1 zůstává na 67 milionech metrů krychlových za den, což odpovídá hodnotě 30,414.741 kWh/h. Gazprom minulý týden ve dvou krocích maximální objem dodávek snížil, běžná hodnota do té doby činila 167 milionů metrů krychlových plynu za den. Nyní je tedy maximální kapacita dodávek asi na 40 procentech té původní. Gazprom uvádí, že omezení dodávek si vyžádaly technické důvody, a sice zpoždění při opravě zařízení společnosti Siemens Energy.
Cena plynu pro evropský trh se minulý týden ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pohybovala kolem 132 eur (3260 Kč) za megawatthodinu (MWh). Před rokem se pohybovala kolem 19 eur.