Doba čtení:2 m, 50 s
Zatímco v roce 2017 zaplatily teplárny za povolenky na emise skleníkových plynů 1,5 miliardy korun, letos to podle odhadu sdružení bude 8,7 miliardy, a příští rok až 13 miliard korun. Ilustrační foto: iUHLI

Snížení daně z přidané hodnoty (DPH) u tepla z 15 na 10 procent výrazný pokles cen pro domácnosti nepřinese. Teplárnám nicméně pomůže držet současné ceny navzdory růstu nákladů, spojeného zejména se zdražováním emisních povolenek.

Snížení sazby začne platit od 1. ledna. Například mluvčí Veolie Filip Brož sdělil, že firma zdraží jen někde, a to mírně. Lidem na mnoha místech také stoupne cena vody, která se dostane do nižší sazby daně až v květnu.

Čtěte také:
Senior kradl elektřinu. Hrozí mu 5 let
Jesenická bitva o teplo

Předpokládáme, že přes výrazný růst nákladů bude v příštím roce díky snížení sazby DPH na teplo většina tepláren schopná stabilní konečnou cenu tepla pro domácnosti udržet,“ uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Tomáš Drápela. Podotkl, že zatímco v roce 2017 zaplatily teplárny za povolenky na emise skleníkových plynů 1,5 miliardy Kč, letos to podle odhadu sdružení bude 8,7 miliardy korun, a příští rok až 13 miliard korun.

To je obrovská míra zdanění, kterou teplárny nejsou ve vlastní výrobě schopné kompenzovat,“ uvedl. Teplárnám podle něj rostou i další náklady včetně cen paliv či mezd zaměstnanců.

Pražská teplárenská uvedla, že zdraží od nového roku ceny tepla pro domácnosti v průměru o 4,5 procenta. V následujících dvou letech firma zvýšení cen nepředpokládá.

Podobná je situace například v Liberci. Teplárna Liberec zdraží od ledna teplo zhruba o čtyři procenta, domácnosti napojené na centrální rozvody ale podle firmy díky snížení DPH paradoxně ušetří. Lidé, kteří mají pětileté smlouvy, zaplatí příští rok za gigajoule zhruba 646 korun, o čtyři koruny méně než letos. Řádově tak ušetří stokoruny ročně.

Rostou však prakticky všechny nákladové položky a do cen tepla se promítají také masivní investice tepláren do snižování emisí realizované v posledních několika letech,“ podotkl Brož z Veolie. Podle něj díky změně zdanění ale zákazníci firmy tento růst pocítí, nejvýš mírně. „Cenová politika je vždy přizpůsobená místním podmínkám jednotlivých lokalit, ve kterých Veolia v rámci ČR působí, a to například s ohledem na typ zdroje, vstupní komoditu nebo velikost zákaznického portfolia,“ doplnil.

Společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové zvýší od 1. ledna 2020 cenu tepla o 3,2 procenta na 552 Kč za gigajoule (GJ) včetně DPH. Firma uvedla, že pokud by i po Novém roce platila DPH 15 procent, zdražení tepla v Hradci Králové by bylo zhruba osmiprocentní na úroveň 577 korun za GJ.

Snížení DPH na dodávky tepla a chladu má tlumit tlaky na růst cen tepla, který hrozí hlavně kvůli zdražení emisních povolenek. S návrhem přišlo víc poslanců z různých sněmovních stran. Již dříve varovali, že v případě prudkého zdražení tepla hrozí, že lidé budou přecházet k lokálnímu vytápění, což zhorší emise skleníkových plynů.

Na mnoha místech vzroste lidem také cena vody. Například v některých obcích na Rychnovsku stoupne cena až o 14 procent na 92 za metr krychlový, nebo na Jičínsku o šest procent na 86,17 korun za kubický metr. V Praze by měla zdražit voda o 4,9 procenta. Až v květnu poklesne DPH z 15 na deset procent, její ceny pro zákazníky by mohly klesnout.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje