Nová šichta se může stát evropským dokumentem roku

Snímek Nová šichta zachycuje osud propuštěného horníka Tomáše Hisema, který se zkouší v padesáti rekvalifikovat na počítačového programátora.

Film Nová šichta režiséra Jindřicha Andrše se dostal do širšího výběru na Nejlepší evropský dokument roku, který vyhlašuje Evropská filmová akademie. Dokument o horníkovi, který se rekvalifikuje na programátora, tak má šanci získat Evropskou filmovou cenu, obdobu amerických Oscarů. Za distribuční společnost Artcamfilms informovala Hedvika Petrželková.

Evropské filmové ceny se udílejí od roku 1988, nyní v deseti kategoriích. „Užší nominace budou oznámeny v listopadu, vítěze pak zvolí členové Evropské filmové akademie na začátku prosince,“ uvedla Petrželková.

Čtěte také:
Sen každého kluka. Obří rypadlo na dálkové ovládání
Bílinské raky ohrožuje invazivní kolega

Snímek Nová šichta zachycuje osud propuštěného horníka Tomáše Hisema, který se zkouší v padesáti rekvalifikovat na počítačového programátora. Film ukazuje vztah centra a periferie, existenciální tíseň, proměny a odcizení práce v současné ekonomice a adaptabilitu člověka ve světě bez silné záchranné sítě.

„Film vznikal po dobu téměř čtyř let. Začali jsme intenzivně natáčet v roce 2017, těsně před uzavřením dolu Paskov,“ uvedl režisér Jindřich Andrš.

Snímek má na kontě celou řadu cen. Režisér Andrš například získal Cenu innogy pro objev roku České filmové kritiky, dále vybojoval tři ceny na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava a dvě ocenění v německém Lipsku na nejstarším festivalu dokumentárních filmů DOK.

Režisér Andrš studoval režii dokumentárních filmů na FAMU, filmovou vědu na Univerzitě Karlově a Edinburgh Napier University. Nová šichta je jeho celovečerním debutem.