Nová vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) vidí dle své koaliční smlouvy budoucnost energetiky v kombinaci jaderné energie a obnovitelných zdrojů a ve zvyšování energetické účinnosti. Limity těžby uhlí jsou pro novou koalici konečné a neprolomitelné, uhelné elektrárny se budou odstavovat pouze s podmínkou zajištění dostatečných záložních kapacit.
„Nadcházející energetickou transformaci k obnovitelným zdrojům bereme vážně, ale odmítáme rezignovat na energetickou bezpečnost, soběstačnost a nezávislost. Budoucnost české energetiky vidíme v kombinaci jaderné energie, decentralizovaných obnovitelných zdrojů, zejména fotovoltaiky na střechách, jejíž energii budeme skladovat v bateriích, a ve zvyšování energetické účinnosti,“ uvádí nová koalice ve svém programu.
Čtěte také:
Analýza: Přechod z uhlí na plyn nedává smysl
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou
Tzv. Green Deal, neboli zelená dohoda pro Evropu, je podle koaličních stran příležitost, jak investicemi do udržitelného rozvoje, čistých a obnovitelných zdrojů a cirkulárního hospodaření výrazně modernizovat českou ekonomiku, zvýšit kvalitu života a zlepšit životní prostředí. „Při vyjednávání konkrétních opatření bude vláda v EU zohledňovat možné sociální dopady a specifické podmínky České republiky,“ uvádí koalice.
Nová koalice nechce prolamovat limity na těžbu uhlí, uhelné elektrárny se ale budou odstavovat s podmínkou zajištění dostatečných záložních kapacit. „Nepřipustíme rozpad centrálního zásobování teplem, využijeme kombinovanou výrobu elektřiny a tepla a narovnáme podmínky na trhu. Přechod teplárenství k nízkoemisním zdrojům připravíme tak, aby se skokově nezvýšily ceny,“ stojí v koaličním programu.
Nová vládní koalice podporuje výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech pod podmínkou, že ho nebudou stavět ruské ani čínské firmy. Vláda bude v EU prosazovat, aby jádro získalo statut bezemisního zdroje a plyn statut přechodného zdroje. „Podpoříme výzkum a vývoj menších modulárních reaktorů a zapojení České republiky do mezinárodní spolupráce,“ uvádí koalice. Chce také posílit práva dotčených obcí při případném rozhodování o umístění hlubinného úložiště.
Fotovoltaika je podle koalice v geografických podmínkách České republiky klíčový obnovitelný zdroj. „Nová fotovoltaická zařízení na minimálně 100 000 střech do roku 2025. Připravíme nový energetický zákon, který bude obsahovat principy a požadavky na komunitní energetiku, vlastníkům se zjednoduší instalace zařízení na domech, získanou energii budou moci sdílet nebo prodávat,“ uvedla koalice.
Legislativně chce budoucí vláda vylepšit fungování dohledu státu při prodeji a distribuci elektrické energie. Chce také podpořit efektivnější nakládání s energiemi ve státních budovách. „Zjednodušíme dotace pro malé a střední firmy, budeme pokračovat v programu Zelená úsporám,“ uvedla koalice. Zavést chce také tzv. uhlíkové clo jako nástroj na evropské úrovni, který ochrání české firmy proti konkurenci mimo EU.