Doba čtení:1 m, 39 s
Finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Foto: ČEZ

Postupný odklon od uhlí určitě nastane. Klasické elektrárny ale v tuto chvíli představují jakýsi most na cestě k obnovitelným zdrojům (OZE). Ještě nějakou dobu se bez nich neobejdeme. V rozhovoru pro server Patria.cz to řekl finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

„Vzhledem k odklonu Německa od jádra a k vysokým provozním nákladům plynových elektráren se v období nízkých cen silové elektřiny logicky prosazuje levné uhlí. Prostor se nabízí zejména těm uhelným elektrárnám, které prošly modernizací a splňují tak přísnější emisní kritéria,“ uvedl Novák.

K případnému zájmu ČEZ o německá aktiva švédského státního koncernu Vattenfall poznamenal, že strategické rozhodnutí německé vlády ohledně budoucnosti uhelných elektráren v Německu bylo nezbytnou podmínkou k tomu, aby byla aktiva Vattenfallu atraktivní. „Pokud by německá vláda zvolila cestu navrhované uhlíkové daně 18 eur na tunu oxidu uhličitého, cena provozu těchto elektráren by se dostala na zhruba 30 eur za MWh, a jejich provoz by pak nedával ekonomicky smysl,“ upozornil finanční ředitel ČEZ.

Čtěte také: Nabídka Vattenfallu už je na stole

Co se týká této konkrétní transakce, jsou úvahy o možném cenovém rozmezí aktiv Vattenfallu v Německu ve výši 50 až 100 miliard korun čistě spekulativní. Vyjádření hodnoty a případné cenové nabídky prodávaných aktiv Vattenfallu bude podle Nováka cílem důkladné hloubkové prověrky. „Mohu jen ujistit, že ČEZ nebude uzavírat transakce, které by nadměrně zatěžovaly jeho rozvahu nebo které by měly mít negativní dopad na jeho ziskovost,“ poznamenal Novák.

Hledáme růstové příležitosti jak v klasické, tak v decentralizované energetice

Namísto vzdálených aktiv chce ČEZ investovat výhradně v nejbližším okolí České republiky. Podle Nováka zahraniční akvizice umožnily firmě ČEZ, aby se probojovala do skupiny deseti největších evropských energetik. „Hledáme růstové příležitosti jak v klasické, tak v decentralizované energetice. Oběma přikládáme stejnou důležitost. Základem Skupiny ČEZ je tradiční energetika, která v současné chvíli generuje příjmy pro investice do budoucího rozvoje,“ řekl Novák.

Mohlo by vás zajímat:
Šnobr: ČEZ by se měl Německu vyhnout