Novou trasu Uhelného safari otestovali zaměstnanci

Safari Foto: Vršanská uhelná

Veřejnost si v letošním roce neměla šanci užít oblíbené Uhelné safari. Skupina Sev.en Energy jej v této sezoně zrušila kvůli koronaviru. Novinkovou prohlídku velkostroje RK5000 si tak mohli vyzkoušet jen zaměstnanci z kladenské teplárny a chvaletické elektrárny.

Představení největšího, dnes již odstaveného skrývkového rypadla, mělo být původně největším lákadlem letošního ročníku Uhelného safari. Otestovat novou trasu a podělit se o případné náměty na vylepšení nového prohlídkového okruhu dostali kolegové z Kladna a Chvaletic.

Čtěte také:
Desátý ročník Uhelného safari byl nejúspěšnější
Na zaplavení lomu ČSA bude chybět až 1,7 miliardy

Pro zaměstnance kladenské teplány se tak výlet do lokality ČSA stal vůbec první návštěvou Mostu a jeho okolí. Celý program Uhelného safari zahrnoval prohlídku korečkového rypadla RK5000, ale také vyhlídku na lom ČSA a následně i návštěvu jezera Matylda, jakožto ukázky úspěšné rekultivace. Nakonec exkurze zaujala všechny účastníky natolik, že se neplánovaně protáhla na téměř celý den.

Chtěl bych za všechny své kolegy, se kterými jsme společně navštívili Uhelné safari, poděkovat za skvělou organizaci, milé přijetí a naprosto perfektní výklad pana Jana Chejna. Návštěva korečkového rypadla byla pro nás opravdu nezapomenutelným zážitkem,“ tlumočil dojmy svých kolegů Milan Slapnička, vedoucí odboru správy majetku teplárny Kladno.

Vzhledem k velmi pozitivním ohlasům se připravují další dva termíny, ve kterých mohou Kladeňáci Uhelné safari opět navštívit. Program kolegů z chvaletické elektrárny byl ještě o něco rozsáhlejší. Svou cestu začali na vyhlídce nad lomem ČSA, kde se dozvěděli základní informace o těžbě. Následně si prošli celé rypadlo RK5000 a ocenili, že si mohou vyzkoušet, jak se sedělo a řídilo „bagrákovi“ v kabině. Chvaletičtí se vydali i do nejnižšího místa lomu, kde ke své velké radosti měli možnost vidět i těžbu uhlí.

Z demokratického hlasování nakonec na závěr exkurze nad návštěvou jezera Most zvítězila restaurace Severka. „Vždycky máme jako průvodci radost, když ti, kdo s námi na Uhelné safari vyrážejí, projeví o to, co vidí zájem. A ze zpětné vazby od účastníků této exkurze bylo zřejmé, že je Mostecko zaujalo a dokonce projevili zájem se sem v budoucnu vrátit a podívat se i do dalších těžebních lokalit,“ uvedl Václav Hájek, průvodce Uhelného safari, který chvaletické kolegy provázel v lomu ČSA.

Uhelné safari patří mezi nejvyhledávanější turistické aktivity na Mostecku. V loňském roce oslavilo jubilejní desátý ročník, doposud do regionu přilákalo už bezmála 30 000 návštěvníků. Jen v loňském roce si rekultivace i oba hnědouhelné lomy skupiny Sev.en Energy prohlédlo více než 3 200 lidí. Ke třem stálým trasám přibyla nová, speciálně upravená pro děti od šesti let BABY SAFARI, která by se po zkušebním ročníku měla ještě rozšířit. Od příštího roku si návštěvníci naplno užijí i prohlídku korečkového rypadla RK5000.