Nový vlastník NWR představenstvo nezměnil

Karvina-Mine-Lazy- NWR

Hodnota akcií firmy poklesla od roku 2008 o 99 procent. Foto: NWR

Akcionáři společnosti New World Resources (NWR) na své valné hromadě schválili znovuzvolení všech členů představenstva, a to navzdory nedávné změně vlastníka. Vyplývá to ze zápisu z hlasování, který firma předložila akciové burze v Londýně.

NWR je majitelem černouhelných dolů OKD, které mají existenční problémy. Novým vlastníkem NWR se po odchodu společnosti CERCL Mining, kterou z poloviny vlastní podnikatel Zdeněk Bakala, letos v únoru stala skupina Ad Hoc Group (AHG). Ta sdružuje tři britské investiční společnosti a v NWR má nyní 60 procent hlasovacích práv.

Čtěte také:
Bakala utekl před zodpovědností
Šikovný krejčí Zdeněk Bakala

Minoritní akcionář Arca Capital ČTK sdělil, že jeho zástupce na valné hromadě požadoval, aby vedení NWR seznámilo investory s konkrétním plánem restrukturalizace a s představou nových většinových akcionářů sdružených v AHG o dalším vývoji firmy. Této žádosti ale nebylo vyhověno s odůvodněním, že aktuální stav NWR je v současné době vyhodnocován.

NWR se v posledních letech kvůli klesajícím cenám uhlí na světových trzích potýká s problémy, těžba je i přes zavádění úsporných opatření ztrátová. Situací v její dceřiné společnosti OKD se proto zabývá i česká vláda. Skupina AHG navrhuje, aby záchranu černouhelné OKD spolufinancoval stát.

Společnost NWR loni prohloubila ztrátu na 223 milionů eur (zhruba šest miliard Kč) proti ztrátě 21 milionů eur v roce 2014. Tržby firmě klesly o sedm procent na 630 milionů eur.

Akcie NWR se dnes prodávají jen za pár halířů. Od roku 2008, kdy se s akciemi NWR začalo na burze obchodovat, jejich hodnota klesla zhruba o 99 procent.

Mohlo by vás zajímat:
Za krach OKD by prý stát zaplatil 33 miliard
Potvrzeno: Bakala je pryč z OKD
Pomůže stát se záchranou OKD?