Novým vlastníkem NWR je Ad Hoc Group

Budova OKD. Foto: OKD

Budova OKD. Foto: OKD

Novým vlastníkem těžební společnosti New World Resources (NWR) se po odchodu Zdeňka Bakaly a Petera Kadase stala skupina Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři britské investiční společnosti. Má 60 procent hlasovacích práv.

AHG uvedla, že nadále hodlá podporovat OKD a spolupracovat s vládou a zainteresovanými stranami na stabilizaci podniku. „Společnosti CERCL a Asental, které ovládá pan Bakala, a společnost BXR se shodly na vrácení všech akcií NWR a nebudou hrát žádnou roli v restrukturalizaci a záchraně OKD. Tento krok fakticky a oficiálně staví pana Bakalu a BXR mimo NWR a otevírá cestu k restrukturalizaci a obnově OKD společným úsilím AHG a státu,“ uvedl mluvčí AHG Roman Pařík. To v dnešním rozhovoru s ČTK potvrdil i předseda představenstva NWR Gareth Penny. „Pan Bakala a skupina BXR se rozhodli, že se nechtějí dále zapojovat do restrukturalizace společnosti,“ řekl ČTK Penny. Noví vlastníci podle něj vyjádřili ochotu firmě dále pomoci.

Čtěte také:
Bakala definitivně opustil NWR
Horníci vyhlásili stávkovou pohotovost

Podle vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO) vláda počká na návrhy nového vlastníka. „My v této chvíli nebudeme vyjednávat, počkáme si, s čím přijdou. Samozřejmě pro nás je prioritní řešit ta ohrožená pracovní místa našich horníků,“ komentoval dnes změnu vlastnické struktury NWR Babiš. Schůzku s novými majiteli zatím domluvenou nemá.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová doufá, že nové vedení poskytne jasnou informaci o harmonogramu propouštění a přesná čísla počtu propuštěných pracovníků, jak už dlouho žádá. „Jen tak budeme moci lépe zacílit připravované programy sociální pomoci Moravskoslezskému kraji, ohroženému budoucí vlnou potenciální nezaměstnanosti,“ sdělila.

Ministr průmyslu Jan Mládek na twitteru uvedl, že změna majitelů společnosti je závažná. „Pokud se potvrdí, že stávající majitelé převáděli (akcie) za nula Kč kus, tak je to silná informace o ceně OKD,“ uvedl.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský uvedl, že pro firmu je pozitivní mimo jiné to, že získala vyjádření o udržitelnosti podniku, takzvaný Going Concern – tedy potvrzení o fungování v následujících měsících. „Pro OKD z toho konkrétně vyplývá úkol připravit ekonomicky udržitelný podnikatelský plán se zaměřením na roky 2016 a 2017. Jeho součástí se stane i příprava a zodpovědné řešení Dolu Paskov,“ uvedl Čelechovský.

Skupinu, která v ČR působí pod souhrnným názvem AHG, tvoří společnosti Ashmore Investment Management Limited, M&G Investment Management Limited a Gramercy Funds Management LLC.

Podle Paříka AHG tvoří dlouhodobí investoři, kteří mají zkušenosti s dlouhodobou podporou podniků, které potřebují stabilizovat, restrukturalizovat a rozvíjet. „Jsou odborníky na investice do podniků jako OKD, které čelí složitým, avšak řešitelným problémům, a věří, že s pomocí státu bude možné nalézt rozumné řešení i pro OKD,“ řekl.

Noví vlastníci již investovali značné prostředky a dnes drží přibližně 65 procent celkových závazků NWR. Jako příklad dlouhodobé podpory OKD, prostřednictvím NWR, ze strany AHG a dalších držitelů dluhopisů lze podle něj uvést odpis 6,4 miliardy Kč zároveň s navýšením kapitálu NWR přibližně o dvě miliardy Kč (75 milionů eur) a poskytnutím nových úvěrů ve výši 950 milionů Kč (35 milionů eur) při refinancování firmy v roce 2014. „Cílem bylo zajistit životaschopnost NWR, včetně OKD, a zachovat jejich hodnotu,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat:
NWR prodělala šest miliard
Bakala: Žralok pravdy a lásky
Kauza převodu hornických bytů pokračuje