NWR snížila roční výhled těžby uhlí

Doba čtení:1 m, 18 s
Horníci

Horníci. Foto: NWR

Těžební společnost New World Resources (NWR), jež vlastní černouhelnou firmu OKD, snížila výhled celoroční těžby a prodeje uhlí na 8,75 až devět milionů tun uhlí. Důvodem snížení z předchozího 9 až 9,5 milionu tun jsou „neočekávané geologické výzvy pro těžbu ve třetím čtvrtletí“. Informaci přinesla ČTK. Za devět měsíců firma vyprodukovala 6,3 milionu tun uhlí. V celoroční produkci NWR předpokládá podíl koksovatelného uhlí mezi 55 a 60 procenty.

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz uvedl, že těžba do konce září klesla o devět procent a za samotné třetí čtvrtletí se snížila o 15,5 procenta na 1,8 milionu tun. „Stručná aktualizace vývoje těžby a cen produkce vyznívá skromněji a spolu s pozorovaným poklesem cen uhlí na energetických trzích může být předzvěstí dalšího lehkého poklesu cen produkce v posledním čtvrtletí tohoto roku,“ dodal analytik.

Zároveň upozornil, že ceny uhlí byly mírně nižší než předpoklady z poloviny července. Poukázal na to, že zpráva NWR neobsahuje odhady cen uhlí pro zbytek roku. Těžební firma podle něj musí zatím dál spoléhat na snižování nákladů.

NWR patří zhruba z 51 procent společnosti CERCL Mining, která se dříve jmenovala BXR Mining. V CERCL Mining má poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala. Původně patřily BXR Mining téměř dvě třetiny NWR, ale po nedávné restrukturalizaci se podíl, nyní držený CERCL Mining, snížil. Součástí NWR je vedle OKD 44 .000 bytů na Ostravsku.

NWR čelí ztrátám kvůli poklesu cen uhlí. V letošním prvním pololetí snížila ztrátu na 57 milionů eur z 396 milionů eur před rokem.