NWR ve čtvrtletí vytěžila dva miliony tun uhlí

Ilustrační foto: NWR

Těžební společnost New World Resources (NWR), která je vlastníkem černouhelné firmy OKD, vytěžila ve třetím čtvrtletí letošního roku 2,1 miliony tun uhlí a prodala dva miliony tun uhlí.

NWR se dál potýká s nízkými cenami uhlí. Cena dosažená za koksovatelné uhlí ve třetím čtvrtletí je 90 eur za tunu a 49 eur za tunu pro elektrárenské uhlí.

Čtěte také: Analytici: Nízké ceny uhlí dál drtí NWR

„Zveřejněná čísla považujeme za smíšená. Třetí čtvrtletí je sice lepší než druhé i první, avšak pouze díky vyšší těžbě tepelného uhlí. Pokud srovnáme těžbu za letošních devět měsíců s dolní hranicí celoročního cíle, tak je NWR na cestě projekce splnit,“ uvedl analytik J&T Banky Bohumil Trampota.

Podle analytičky skupiny Roklen Lenky Dvořákové Švejdové zveřejněný objem produkce naznačuje, že od začátku roku NWR vytěžila 76,2 procenta dolní laťky cíleného rozmezí pro tento rok, které je nastaveno na 7,5 až osm milionů tun uhlí. Objem prodejů od začátku roku tvoří zatím „pouze“ 67 procent plánovaného objemu osm milionů tun pro tento rok.

Pro NWR bude podle Trampoty nejdůležitější cena koksovatelného uhlí na další rok. Ta od začátku roku klesla ze 110 dolarů za tunu pod 80 dolarů za tunu. „A pokud by průměrná kontrahovaná cena pro příští rok výrazněji klesla z úrovní pro rok 2015, bude mít NWR existenční problémy a s největší pravděpodobností dojde k nějaké korporátní události,“ dodal analytik.

Od začátku roku vytěžila těžební společnost 5,7 milionu tun uhlí a prodala 5,4 milionu tun, za ceny 92 a 51 eur za tunu. Podíl koksovatelného uhlí na celkovém prodeji je zhruba 59 procent.

Mohlo by vás zajímat:
Odboráři píšou Sobotkovi: Pochybná soutěž!