O podobě tendru na Dukovany rozhodne vláda

Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček je zastáncem přizvání ruského Rosatomu, naopak čínský zájemce nejspíš do tendru přizván nebude. Foto: MPO

O finálním počtu uchazečů v tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany rozhodne vládní koalice hnutí ANO a ČSSD. Po schůzce s šéfem Bezpečnostní informační služby (BIS) a představiteli opozice to řekl ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček.

Kromě Havlíčka a Koudelky se narychlo svolené schůzky ve sněmovně účastnili zástupci Pirátů, hnutí STAN, KDU-ČSL, ODS a TOP 09. Hlavním tématem byly bezpečnostní aspekty dukovanského tendru. Šéf BIS zopakoval stanovisko bezpečnostní komunity – tedy, že by stát zájemce z rizikových zemí do tendru vůbec neměl připouštět. Totéž požaduje i pět opozičních stran, napsal server irozhlas.cz.

Čtěte také:
Nový blok v Dukovanech zaplatí stát
Nový blok Dukovan získal povolení od Drábové

Podle šéfa Pirátské strany Ivana Bartoše jednání řešení nepřineslo. „Pan Koudelka zopakoval, že případný tendr s účastí Číny či Ruska by byl bezpečnostní hrozbou. Stanovisko bezpečnostní komunity se nezměnilo. Vláda toto buď relativizuje, nebo ignoruje. Ta otázka se tedy bohužel nevyřešila, vládní karavana kráčí dál,“ uvedl Bartoš.

O věci podle Havlíčka rozhodne vláda. „Domluvíme se nejprve na koaliční úrovni, potom na vládní úrovni a potom k tomu zaujmeme nějaké stanovisko,“ řekl Havlíček Radiožurnálu, který původně tvrdil, že tendr může vypsat přímo jeho resort.

Petříčk Rosatom nechce

Jednání vlády však nejspíš nebude jednoduché. Ministři za ČSSD, nejhlasitěji pak šéf diplomacie Tomáš Petříček, přizvání Rosatomu odmítají a trvají na tom, aby se tendr řídil zmíněnými požadavky bezpečnostní komunity. To ale dosud Havlíček odmítal.

Kdy bude tendr spuštěn, zatím není jasné. „Do konce března se to nedá zvládnout. Teď se to vylaďuje, je to obrovský dokument, je tam celá řada věcí, které se dolaďují. Je otázka dnů, než se to dotáhne, my si to potom celé ještě jednou prostudujeme a zasedne koalice,“ řekl Havlíček.

Kromě ruského Rosatomu projevily předběžně o účast v tendru předběžně zájem taky francouzská Electricité de France (EDF), jihokorejská Korea Hydro & Nuclear Poweror, severoamerický Westinghouse a čínská China General Nuclear Power Group (CGN). Havlíček už v lednu uvedl, že čínskou společnost zřejmě vláda, respektive investor ČEZ do tendru nepřizve.