O Příbramskou teplárenskou v konkurzu je zájem

Společnost Příbamská teplárenská vznikla v roce 1993, o pět let později na ni byl vyhlášen konkurz. Závod je přesto plně funkční. Foto: wikipedia.org Miroslav Langer

O Příbramskou teplárenskou, která se prodává ve výběrovém řízení, se zajímá kolem deseti uchazečů. Jsou mezi nimi velké energetické společnosti, například ČEZ Teplárenská, innogy nebo E.ON. Uvedl výkonný ředitel Příbramské teplárenské Jaroslav Hrabec.

Zájem o koupi podle něj zatím nezávazně projevili „skoro všichni, co na energetickém trhu něco znamenají“. Podle posudku, který vypracovala Národohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické, by se závod mohl prodat za 262 milionů korun. „Myslíme si však, že ta cena bude výrazně překročena,“ uvedl Hrabec.

Čtěte také:
Situace v teplárenství je velmi vážná
Uhelné elektrárny přispěly k rozvoji Československa

Podnik se 120 zaměstnanci, který je od 90. let minulého století v konkurzu, se prodává ve dvoukolovém výběrovém řízení. Kauce je 15 milionů korun, první kolo končí 30. listopadu. ČEZ Teplárenská již podle Hrabce požádala o prodloužení lhůty pro předložení nabídek, příští týden by se měl věcí zabývat věřitelský výbor.

Příbramská teplárenská provozuje centrální zdroj tepla pro město Příbram a z menší části je i výrobcem a dodavatelem elektrické energie. Zásobuje teplem zhruba 10.000 domácností, dva průmyslové závody, školy, zdravotnická zařízení a obchodní centra. Konsolidované tržby společnosti za loňský rok dosáhly 280,8 milionu korun.

Společnost vznikla v roce 1993, o pět let později na ni byl vyhlášen konkurz. Závod je přesto plně funkční. Předmětem prodeje, který pořádají firmy Naxos a Patria Corporate Finance, jsou veškerá aktiva včetně teplárenské infrastruktury v majetku města. Příbramská teplárenská vlastní spolu s městem rozsáhlou síť horkovodů a parovodů, která včetně odboček dosahuje délky téměř 18 kilometrů.

Město Příbram získá z prodeje 14 procent. „To, co městu z teplárny po těch letech zbylo, jsou pouze distribuční sítě. Předpokládáme však, že se společného prodeje zúčastní ti největší hráči energetického trhu, a celková cena za prodej teplárny by se tak mohla vyšplhat do řádu stovek milionů korun,“ uvedl už dříve starosta Jindřich Vařeka (ANO).

Mohlo by vás zajímat: 
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů 
Nové Komatsu: Pohroma pro řidiče dumperů 
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech