O výjimce pro Chvaletice se rozhodne v Olomouci

Elektrárna Chvaletice žádá o výjimku, protože k dosažení limitů, které nově požaduje Evropská unie od srpna 2021, by byla nutná další investice 1,4 miliardy korun. Foto: Sev.en Energy

Ministerstvo životního prostředí vyhovělo námitce systémové podjatosti Pardubického krajského úřadu v otázce udělení výjimek pro chvaletickou elektrárnu. Nově o nich bude rozhodovat Olomoucký krajský úřad.

Na konci listopadu zrušilo Ministerstvo životního prostředí (MŽP) výjimku z limitů pro chvaletickou elektrárnu a celý případ vrátilo zpět krajskému úřadu v Pardubicích, uvedl Pardubický deník.

Čtěte také:
Bez nových zdrojů nebude elektřina
Havlíček: Uhlí nahradíme jen jádrem

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický však požádal o přesunutí rozhodnutí na jiný krajský úřad, protože úředníci Pardubického kraje jsou prý pod nepřípustným tlakem. „Na jedné straně krajská samospráva schválila energetickou koncepci, na straně druhé přicházejí na krajský úřad nejrůznější petice. A samozřejmě diskuse, které jsou vyvolávány o smysluplnosti tepelných elektráren, vyvolávají politický tlak, pod kterým by úředníci neměli být,“ uvedl Netolický. MŽP proto kvůli možné podjatosti přesunulo celou kauzu kolem limitů na Olomoucký krajský úřad.

O výjimku žádá provozovatel elektrárny Chvaletice. Žádost o výjimku se týká emisí oxidů dusíku a zbytkové rtuti, jejichž koncentrace se po aktuální modernizaci budou pohybovat těsně nad nově stanovenými hranicemi. Elektrárna žádá o výjimku, protože k dosažení limitů, které nově požaduje Evropská unie od srpna 2021, by byla nutná další investice 1,4 miliardy korun. Evropské směrnice IED i BREF/BAT a český zákon o ochraně ovzduší umožňují udělit výjimku v případě, že investice do splnění limitů je neúměrně vysoká oproti dosaženému zlepšení životního prostředí. „K dosažení nově požadovaných limitů NOx by byla nutná další investice ve výši 1,4 miliardy korun. Podíl elektrárny na celkových imisích NOx by se přitom snížil o pouhých 0,05 % pro okolí elektrárny a maximálně o 0,02 % pro město Pardubice,“ vysvětlil při žádosti o udělení výjimky generální ředitel Sev.en EC Václav Matys.

Pardubický krajský úřad letos v červnu výjimku udělil, ministerstvo životního prostředí však toto rozhodnutí zrušilo kvůli závažným pochybením jak v úředním procesu, tak v samotné žádosti. Olomoucký krajský úřad, který bude rozhodovat nyní, již v minulosti o podobné výjimce rozhodoval v případě teplárny Olomouc, kde výjimku podstatně zkrátil a znečišťovateli uložil řadu povinností, po jejichž splnění začne provozovatel emisní limity plnit.

Pro samotnou elektrárnu se podle mluvčí Sev.en EC Gabriely Sáričkové Benešové přesunem do Olomouce nic nemění: „Budeme dál spolupracovat a nic na tom nemění fakt, že o výjimce budou rozhodovat jiní úředníci. Pro nás je důležité, že v nálezu MŽP konstatovalo, že ani Pardubický kraj nepochybil, když nám tu výjimku udělil. Nyní je akorát potřeba dokumenty a měření, které si MŽP vyžádalo. A my tak budeme i nadále spolupracovat s jakýmkoliv úřadem, který to bude rozhodovat,” uvedla mluvčí.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna