Doba čtení:1 m, 9 s
Hnědouhelnou elektrárnu Počerady na Lounsku převzala Vršanská uhelná k Novému roku od společnosti ČEZ a plánuje investovat miliardy korun do její ekologizace a modernizace. Foto: ČEZ

O výjimce z nových evropských limitů pro emise rtuti pro elektrárnu Počerady na Lounsku rozhodne ministerstvo životního prostředí. Výjimku omezenou na čtyři roky udělil nedávno Krajský úřad Ústeckého kraje, proti rozhodnutí se ale odvolali ekologičtí aktivisté. Odvolání má odkladný účinek.

Je zarážející, že nástroj, jehož smyslem je právě poskytnutí času na snížení emisí, aktivistům nejvíce vadí,“ řekla ČTK Eva Maříková ze skupiny Sev.en Energy, do které patří Vršanská uhelná, provozovatel elektrárny.

Čtěte také:
Tykač: Konec uhlí ano, ale s rozumem
ČEZ: Nejvýhodnější je Počerady prodat Tykačovi

Pokud odvolání ministerstvo zamítne, výjimka začne platit. Pokud výjimku zruší, řízení o jejím udělení se vrátí na začátek. Ekologové upozornili, že v srpnu musejí všechny uhelné elektrárny buď plnit nové limity pro ochranu zdraví, mít výjimku nebo ukončit provoz.

Hnědouhelnou elektrárnu Počerady na Lounsku převzala Vršanská uhelná k Novému roku od společnosti ČEZ. „Do Elektrárny Počerady investujeme miliardy korun. Jde o kompletní ekologizaci, která přinese zásadní snížení emisí. Oprava bloku 6 je jenom začátek,“ uvedla Maříková. Počerady jsou podle ní zatím nenahraditelnou součástí české sítě, což se ukázalo v prvních třech měsících letošního roku, kdy tradiční elektrárny pokrývaly téměř celou spotřebu ČR, protože jiné zdroje nebyly k dispozici.