Obce kvůli úložišti žalují ministra

Ilustrační foto: Imagio.cz
O budoucnosti tuzemského hnědého uhlí bude rozhodovat také postup ve zvyšování výroby energie z jádra. Ten však provází řada úskalí. Kromě otázky financování nových bloků je nejasná situace rovněž v oblasti úložišť odpadu. Obce a spolky se v pěti lokalitách, kde ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) odmítl jejich odvolání a povolil průzkumná území pro geologické práce pro vyhledávání hlubinného úložiště vysokoradioaktivních odpadů, totiž brání jeho rozhodnutí žalobami.
„Žalujeme rozhodnutí ministerstva životního prostředí na třech lokalitách a na dalších dvou se s našimi argumenty přidáme k podaným žalobám, protože jsme přesvědčeni, že celý proces povolování má zásadní vady. Řešení problematiky jaderných odpadů, jejichž nebezpečnost přetrvá věky, musí být postavené na koncepci přijaté širokým společenským konsensem, která stanoví jasná kritéria pro hledání úložiště a nastaví procesní pravidla,“ uvedl Edvard Sequens z Cally. Dodal, že teprve poté je vhodné vydávat prostředky na průzkumy v lokalitách a jen tam, kde je odůvodněná šance najít vhodné podmínky pro úložiště a se souhlasem obcí a jejich obyvatel.
Žalujeme rozhodnutí ministerstva životního prostředí na třech lokalitách
Na dvou lokalitách zatím ministr Brabec o podaných odvoláních nerozhodl. Pokud tak učiní, lze očekávat podání dalších žalob.
„Ministerstvo životního prostředí respektuje právo obcí obracet se s návrhy na posouzení zákonnosti postupu jakéhokoliv správního orgánu na správní soudy. Nicméně ministerstvo je přesvědčeno, že ve vedených správních řízeních postupovalo zcela podle obecně závazných právních předpisů a vypořádalo se se všemi námitkami účastníků řízení,“ sdělila serveru iUHLI.cz zástupkyně tiskové mluvčí Jana Taušová. Dodala, že ministerstvu ze zákona nic nebránilo ve vydání souhlasných stanovisek s neinvazivními průzkumy, které nemají dopad na životní prostředí.
Čtěte také: Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!
Obcí a spolkům vadí chybné posouzení veřejného zájmu na průzkumech oproti zájmům obyvatel dotčených obcí vyjádřených v místních referendech, jejich nesouhlasech s průzkumy, ale i veřejných zájmů na ochraně vod. Upozornili také na porušení atomového zákona ze strany Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) při podání žádosti o stanovení průzkumných území. Vadí jim rovněž rozpor s Politikou územního rozvoje České republiky.
Přestože SÚRAO vsadila vše na kartu peněz – nabídku milionů korun do rozpočtu dotčených měst a obcí jako takzvanou kompenzaci za geologické práce, ve většině vybraných obcí i nadále naráží na nesouhlasy starostů a místních sdružení občanů, upozornili ekologové.
SÚRAO hledá konečné hlubinné úložiště v okolí Lodhéřova (lokalita Čihadlo) na Jindřichohradecku, v okolí Jistebnice (lokalita Magdalena) na Táborsku, poblíže Pačejova (lokalita Březový potok) u Nepomuka, v blízkosti Lubence (lokalita Čertovka), u Dolní Cerekve na sever od Jihlavy (lokalita Hrádek), v okolí Budišova na Třebíčsku (lokalita Horka) a poblíž Rožné na Žďársku (lokalita Kraví hora). Záložní lokalitou zůstávají Boletice v Jihočeském kraji a nově Správa úložišť začala hledat vhodná místa v okolí jaderných elektráren Temelín a Dukovany.
Právě budoucnost těchto dvou elektráren bude rozhodovat i o další roli hnědého uhlí v energetickém mixu Česka. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) totiž spojuje především budoucnost hnědého uhlí v lomu ČSA s fungováním reaktorů v Temelíně a Dukovanech.
Mohlo by vás zajímat:
Analytici: Mládek navrhl rozumný kompromis
Tyc: Česko má jít jadernou cestou
Expert ANO: Uhlí může vydržet dlouho
Související články