Obětí v íránském dole je více


Záchranáři našli v dole na severu Íránu těla dalších sedmi horníků. Počet obětí důlního neštěstí z minulé středy tak stoupl na čtyřicet dva.

Předchozí zprávy hovořily o 35 mrtvých. Podle místních úřadů mohou být pod zemí těla ještě dvou obětí. Neštěstí se stalo v provincii Golestán u města Ázádšahr v době střídání směn. Zřejmě při pokusu uvést do chodu motor jednoho z vozíků tam vybuchl plyn a v hloubce 1400 metrů pod zemí se zřítila část tunelu. Nejméně 75 osob bylo zraněno. Mezi raněnými byli i záchranáři, kteří se snažili dostat k horníkům krátce po výbuchu a nadýchali se metanu. Většina zraněných už byla podle íránských sdělovacích prostředků z nemocnic propuštěna.

Čtěte také:
Horníci zablokovali vůz íránského prezidenta
Trump chce energetickou nezávislost USA

V neděli přijel do Golestánu za rodinami mrtvých prezident Hasan Rúhání, ale při odjezdu lidé kopali do jeho automobilu. Prezidentovi se nic nestalo. Cesta souvisela s jeho kampaní před nadcházejícími prezidentskými volbami, jež se budou konat 19. května.

Rúhání se sešel s horníky a řekl, že za jejich život odpovídá vláda. „Buďte si jisti, že budeme vaše požadavky řešit. Ti, kdo jsou tímto neštěstím vinni, budou postaveni před soud,“ řekl.

Důlní neštěstí nejsou v Íránu vzácná. V roce 2013 při dvou z nich přišlo o život 11 lidí, roku 2009 při několika incidentech zemřelo 20 osob.

Írán ročně spotřebuje asi 2,5 milionu tun uhlí, ale ve svých dolech ho těží pouze jeden milion tun a zbytek dováží. Po sjednání dohody o íránském jaderném programu v roce 2015 Írán začal usilovat o rozšíření těžby uhlí. Podle agentury AP Teherán v naději získat kontrakt navštívilo několik zahraničních delegací včetně české.