Doba čtení:2 m, 8 s
Lidé se obávají znehodnocení pozemků a zničení krajinného rázu. Foto: wikipedia.org

Společnost ibvogt Czech chce postavit a provozovat v blízkosti obce Touškov spadající pod Mirovice na Písecku fotovoltaickou elektrárnu o rozloze 27 hektarů. Zástupci firmy projekt poprvé oficiálně představili veřejnosti v Mirovicích, lidé ho ale odmítají. Obávají se znehodnocení pozemků, zničení krajinného rázu a klimatických změn.

Zastupitelé Mirovic podle starosty Josefa Vejšického (Pro Mirovice) budou chtít po veřejném projednání vypsání referenda, aby občané rozhodli o stavbě fotovoltaické elektrárny. Zastupitelé o tom budou jednat zřejmě i na podzim. Na září firma plánuje další prezentaci.

Elektrárna by měla stát na severní straně u Touškova, v němž je registrováno 25 adres, ve vzdálenosti 200 metrů za horizontem na pozemcích soukromníka, který je firmě pronajme. Od obce Řeteč bude vzdušnou čarou vzdálená 0,8 kilometru, od Ohaře 1,4 kilometru. Obě malá sídla rovněž spadají pod Mirovice. Podle Zásad územního rozvoje Jihočeského kraje je možné v této lokalitě postavit elektrárnu na obnovitelné zdroje.

Občané v referendu odmítli solární elektrárnu ČEZ

Při prezentaci ředitel projektů Pavel Sajner uvedl, že každá oblast není vhodná pro stavbu fotovoltaické elektrárny. Musí být mimo chráněné území, památky, v blízkosti musí být distribuční stanice a pozemky pro stavbu mají být celistvé nebo mít minimum vlastníků. Firma si nechala vypracovat studii vlivu na životní prostředí, posouzení na kvalitu půd a dopad na krajinný ráz.

Obci nabízíme finanční kompenzace 500.000 korun ročně po dobu fungování elektrárny a 1,5 milionu korun při jejím spuštění,“ řekl Sajner. Firma by mohla v okolí areálu elektrárny například vysadit stromy, založit louky nebo pastviny pro ovce. „Likvidaci celé elektrárny po ukončení provozu bude mít na starost provozovatel, který uvede pozemky do původního stavu,“ řekl Sajner. Životnost elektrárny je údajně 30 až 40 let. Odborníci však varují, že reálně to může být výrazně méně.

Společnost neoficiálně představila záměr v roce 2022 v Touškově. Na začátku roku 2023 jednala se zastupiteli Mirovic. „V první verzi bylo 50 hektarů a obklopovala obec ze tří částí. V jedné se dotýkala území, kde připravujeme už čtyři roky parcely, které by pak byly neprodejné. V letošním roce už vytváříme projekt na zasíťování, aby je pak bylo možné rozparcelovat a rozprodat,“ řekl starosta Vejšický. Firma pak svůj záměr přepracovala a letos dvakrát jednala se zastupiteli.

Na začátku letošního roku Radomír Šafránek z Touškova zaslal na jihočeský krajský úřad petici proti výstavbě, kterou podepsalo zhruba 1000 lidí. V ní poukazuje na ztrátu zemědělské půdy, na které nájemci v současnosti hospodaří, znehodnocení okolních pozemků nebo na klimatické změny.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa