V dolech slouží ptákům stovky budek

Potápka roháč je středně velký vodní pták z řádu potápek a největší zástupce tohoto řádu v Evropě. Foto: wikipedia.org Lukasz Lukasik

Už během zimních měsíců se lesnicky rekultivované plochy Dolu Nástup Tušimice (DNT) připravovaly na jarní hnízdění ptactva, pro které bylo ve spolupráci s žáky ZŠ Březno vyvěšeno dalších 40 ptačích budek. A na Dole Bílina (DB) zachránila posádka rýpadla přímo v nejnižším uhelném řezu zbloudilou a vyčerpanou potápku roháče.

Mladé smíšené rekultivační porosty na DNT zatím neumožňují přirozené hnízdění v dutinách mohutnějších stromů. Proto sem specialisté České zemědělské univerzity a rekultivační odborníci Severočeských Dolů během posledních pěti let umístili 160 ptačích budek, a to včetně v únoru vyvěšených 40 nových budek v lokalitě Březno II. S umisťováním budek na mladé zhruba 20leté stromy tentokrát pomáhali žáci březenské základní školy. Partě šikovných deváťáků pod vedením učitelky Martiny Fořtové šla práce i přes mrazivé počasí dobře od ruky, napsaly Hornické listy.

Čtěte také:
Největší jezera v ČR vznikla díky těžbě uhlí
Na rekultivované plochy se vrací chráněné druhy

Budky označované jako velký sýkorník mají rozměr dna 12×14 cm a vstupní otvor o průměru 3,5 cm. Hodí se tak pro hnízdění sýkor modřinek, koňader, vrabců nebo brhlíků. První ornitologické zkušenosti v rámci praktické environmentální výchovy mohli školáci na rekultivacích DNT získat už loni na podzim, kdy čistili budky a kontrolovali jejich obsazenost. Náhrada hnízdění za staré doupné stromy, které se v mladé rekultivované krajině zatím nenacházejí, je dána také jednou z podmínek. Loňská kontrola obsazenosti budek dosáhla 80 procent.

Záchrana potápky roháček na Dole Bílina

Při manipulaci velkostroje jsem si přímo na našem uhelném řezu všiml dezorientovaného ptáka, který neměl sílu odletět. Následně jsme ho odchytli a přes dispečery a městskou policii zajistili jeho odvoz do chomutovského lesoparku,“ přiblížil nevšední zážitek řidič rýpadla KU 300.15/K 70 Vítězslav Hübner. Šlo o potápku roháče, která se rozhodla přezimovat na některé vodní ploše v okolí DB. Po zamrznutí hladiny přišla o zdroj potravy a ocitla se v ohrožení života. Naštěstí byli na blízku lidé, kterým nebyl její osud lhostejný a tak byla tato ozdoba vodních ploch zachráněna.

Mohlo by vás zajímat:
Jezero Medard bude patřit mezi západočeské unikáty
Jezero Most bude rájem pro rybáře
Z lomu je třetí největší jezero v ČR