Doba čtení:2 m, 32 s
„Povinnost vyměnit kotle první a druhé emisní třídy platí už od roku 2012, občané tedy měli dostatek času se na výměnu připravit,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík. Foto: FB Petr Hladík

Od 1. září, kdy začíná platit zákaz používání kotlů první a druhé emisní třídy, se sníží takzvané kotlíkové dotace až o desítky tisíc korun. Přesunou se pod program Nová zelená úsporám Light. Pokud si domácnosti požádají o dotaci do konce srpna, i když nestihnou kotel vyměnit, budou k tomu úředníci přihlížet při kontrolách.

Nově bude možné od září žádat o podporu na výměnu kotlů bez ohledu na emisní třídu. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) to uvedlo na tiskové konferenci. Odhaduje, že až 150 000 kotlů je ještě nutné vyměnit, přesná data k tomu podle úřadu nejsou.

Kotlíkové dotace jsou určené pro domácnosti s nízkými příjmy, mezi které patří například senioři v penzi, domácnosti s příspěvkem na bydlení či invaliditou třetího stupně. Doposud si o takzvanou kotlíkovou dotaci na výměnu kotle na tuhá paliva zažádalo 130 000 domácností, výměna ve 115 000 z nich přišla na více než 13 miliard korun.

Od 1. září se sníží i podpora z programu Nová zelená úsporám, která je pro ostatní domácnosti. Těchto dotací využilo 50 000 žadatelů. Celkem tak šly peníze na 180 000 kotlů.

Expert: LNG má větší dopad na klima než uhlí

Apelujeme proto na všechny, kteří žádost ještě nepodali, aby tak učinili co nejdříve. Výše dotací z obou programů bude oproti současným částkám od 1. září 2024 snížena o jednotky až desítky tisíc, podle druhu zdroje vytápění. Vyplatí se proto podat žádost do 31. srpna 2024 a případně instalaci lze provést později,“ uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Od září bude možné zažádat o podporu na výměnu kotlů na tuhá paliva za jiné druhy ekologičtějšího vytápění, například tepelná čerpadla, kotle na biomasu či kamna. „Bude zahájena motivační finanční podpora výměn všech uhelných kotlů. Jen ve třetí emisní třídě je jich v provozu asi 60 000. Cílem je do deseti let odejít od spalování uhlí v lokálních zdrojích vytápění,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Při používání kotle, který nebude splňovat emisní požadavky po letošním 1. září, hrozí jeho provozovateli pokuta až 50 000 korun. Zákaz používání kotlů první a druhé emisní třídy je v zákoně od roku 2012. Od září 2022 platí pro všechny mimo rodinné či bytové domy a stavby pro rodinnou rekreaci.

Povinnost vyměnit kotle první a druhé emisní třídy platí už od roku 2012, občané tedy měli dostatek času se na výměnu připravit,“ uvedl Hladík. Povinnost se netýká například kamen, krbových vložek či sporáků, které slouží k přímému vytápění místnosti. Mezi podporovanými zdroji zůstávají tepelná čerpadla, kotle na biomasu, kamna na pelety, objekt, který je možné napojit na centrální zásobování systémem.

Podle dat ministerstva 14 procent bytů v ČR používá jako hlavní zdroj energie k vytápění pevná paliva, šest procent z nich používá uhlí, zbytek biomasu a podobně. Do konce června ministerstvo zveřejní přesné dotační parametry, uvedlo MŽP.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa