Odborník pranýřuje novou ministryni

Nová ministryně životního prostředí Anna Hubáčková to od odborníků schytala hned při nástupu do funkce. Foto: wikipedia.org

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) by ráda ukončila těžbu uhlí v Česku dříve, než se dosud uvažovalo, konkrétně k roku 2030. Řekla při uvedení do úřadu. A pořádně to schytala od energetického odborníka.

Uhelná komise, složená ze zástupců ministerstev, krajů, akademické sféry, těžařů i ekologů před rokem doporučila ukončit těžbu uhlí v ČR k roku 2038. Ekologičtí aktivisté s bývalým ministrem Richardem Brabcem (ANO) poukazovali na to, že by to šlo už na konci této dekády, ačkoliv Brabec nakonec prosazoval rok 2033.

Jeho nástupkyně by ale ráda omezila a posléze i zastavila těžbu uhlí a jeho využívání co nejdříve. Současně s tím chce Hubáčková častěji zavádět čistší zdroje energie, výzvou je podle ní instalace fotovoltaických panelů na střechy rodinných domů a veřejných institucí.

Zeman: Musíme opustit Green Deal

Energetičtí odborníci ale s plánem ministryně kategoricky nesouhlasí. „Chcete ukončit těžbu uhlí a tím pádem i vytápění tímto médiem za devět let? To je nemožné. Za tak krátkou chvíli nelze najít adekvátní náhradu, která by především domácnosti ekonomicky nezruinovala. Plyn i elektřina v příštím roce skokově zdraží, všichni to víme, ale nejsme na to připraveni. Není na to připravena legislativa, která by umožnila pomoc těm, kteří na to nebudou mít,“ varuje předseda think-tanku Realistická energetika a ekologie Jaroslav Čížek.

Zmíněný think-tank už před časem upozornil, že uhlí je možné odstavovat až v okamžiku, kdy za něj bude náhrada. V České republice se však v posledních letech nepostavily prakticky žádné nové kapacity.