Doba čtení:1 m, 35 s
sněm Sdružení odborových organizací Foto: Sev.en Energy
Hostem sněmu byl Petr Lenc, generální ředitel těžebních společností skupiny Sev.en Energy, který účastníky seznámil s aktuální situací nejen v těžebních společnostech, ale i na energetickém trhu a předpokládaném výhledu na nejbližší období. Foto: Sev.en energy

Po dvou letech korespondenčních jednání se konečně mohl sněm Sdružení odborových organizací skupiny Sev.en Energy uskutečnit v běžném režimu. Hlavním výstupem ze sněmu byla výzva vládě, aby schválila využívání uhlí do doby, než za něj bude mít stát adekvátní plnohodnotnou a cenově dostupnou náhradu.

Hlavní prioritou, na které jsme se shodli, je udržení všech benefitů pro zaměstnance v rámci kolektivního vyjednávání, ale také udržení sociálních jistot stanovených nařízením vlády číslo 342. Je pro nás velmi důležité, aby dopady na zaměstnance v hornictví, kteří budou muset skončit v souvislosti s postupným omezováním uhelné energetiky, byly co nejmenší a byly zachovány jejich sociální jistoty,“ uvedl předseda Sdružení odborových organizací Jaromír Franta.

Hlavním výstupem sněmu proto byla výzva vládě, aby schválila využívání uhlí do doby, než za něj bude mít stát adekvátní plnohodnotnou a cenově dostupnou náhradu. K vládě směřuje i požadavek odborů na zajištění podmínek pro vznik pracovních míst vhodných pro případně propouštěné horníky v dotčených regionech.

Schillerová: Odměny šéfů ČEZ nejsou v pořádku

Hostem sněmu byl Petr Lenc, generální ředitel těžebních společností skupiny Sev.en Energy, který účastníky seznámil s aktuální situací nejen v těžebních společnostech, ale i na energetickém trhu a předpokládaném výhledu na nejbližší období. Jak ale ve svém vystoupení připustil, za současné turbulentní situace lze dělat dlouhodobější výhledy jen velmi obtížně.

Letošní sněm nebyl volební, jeho součástí proto byly především provozní záležitosti Sdružení. Především informace o kolektivním vyjednávání, na programu ale byla také zpráva o činnosti a výsledky hospodaření za uplynulý rok včetně zprávy revizní komise. Konstatováno bylo, že Sdružení je finančně stabilní a delegáti sněmu mohli schválit rozpočet na letošní rok,“ doplnil Franta.