Odpůrci prolomení limitů rušili tripartitu

Úřad vlády. Foto: Wikipedia

Odpůrci těžby uhlí za takzvanými limity včera zpoza Strakovy akademie zhruba hodinu pouštěli zvukový záznam hluku rypadla. Dvě desítky aktivistů tak chtěly právě zasedající tripartitě v sídle vlády názorně demonstrovat dopady prolomení limitů hnědého uhlí na Mostecku, napsaly České noviny.

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje ještě letos prolomit limity na dole Bílina, kde těží Severočeské doly. Ministr Jan Mládek (ČSSD) to odůvodňuje potřebami českého teplárenství. Uhlí z lomu ČSA, kde těží Severní energetická finančníků Pavla Tykače, Jana Dienstla a Tomáše Fohlera, nebude podle dřívějších vyjádření Mládka potřeba, pokud bude pokračovat rozvoj jaderné energetiky. Otázku prolomení na dole ČSA proto ministerstvo navrhuje znovu otevřít až v roce 2020.

Čtěte také: Dukovany visí na Drábové

„Odkládat neustále konečné rozhodnutí o limitech je ukázkou politické nekompetence. Případným odkladem by trpěli jak místní lidé, tak zaměstnanci Severní energetické,“ řekla Tereza Otcovská ze sdružení Kořeny.

Podobnou akci zorganizovali stejní aktivisté v červenci před domem spolumajitele těžební společnosti Severní energetická Jana Dienstla. Ministři by o limitech mohli rozhodnout v listopadu či prosinci.

Zástupci ekologických organizací plánují dnes dopoledne akci před budovou ministerstva průmyslu. Ministru Mládkovi chtějí předat smuteční věnec za českou krajinu, která by podle nich jakýmkoliv prolomením limitů utrpěla. Podle informací serveru iUHLI.cz je ministr připraven se s ekology setkat.

Mohlo by vás zajímat:
Celebrity versus obyčejní lidé