Doba čtení:2 m, 14 s
Pařížskou dohodou o klimatických změnách předloni podepsalo 195 zemí. Česko bylo mezi nimi, parlament ji ale stále neschválil. Foto: wikipedia.org Ervin Pospíšil

Český parlament stále neschválil Pařížskou dohodu o klimatických změnách. Schválení dohody blokují poslanci ODS, kteří ji považují za škodlivou.

Pařížskou dohodou o klimatických změnách předloni podepsalo 195 zemí. Česko bylo mezi nimi, parlament ji ale stále neschválil. Podle občanských demokratů je dohoda postavena na pochybné teorii globálních klimatických změn způsobených člověkem. V Evropské unii dosud dohodu neschválily jen dva státy, kromě Česka ještě Nizozemsko, napsal server ihned.cz.

Čtěte také:
USA odstoupí od klimatické dohody
Trump chce energetickou nezávislost USA

V dolní parlamentní komoře sedí poslanců ODS sice jen šestnáct, ale i tak zatím dokázali schválení vždy odvrátit. „Čtyřikrát se už smlouva projednávala a čtyřikrát se ODS postarala o to, že tento bod nebyl dokončený. A pokud vím, jsou ochotni udělat cokoliv, aby schválení bránili až do voleb v rámci svého ‚svatého‘ boje proti klimatickým změnám,“ postěžoval si ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Co je Pařížská dohoda

Dohoda o klimatických změnách byla dojednána během klimatické konference v Paříži v roce 2015. Schválena byla 22. dubna 2016 177 členskými státy Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu. Později se přidaly další státy, celkem jich je už 195. Státy se především usnesly, že budou snižovat emise skleníkových plynů. Vyspělé země se také zavázaly, že do roku 2020 poskytnou 100 miliard dolarů ročně na podporu opatření na ochranu klimatu v rozvojových zemích. Letos v červnu ale americký prezident Donald Trump oznámil, že USA od smlouvy odstupují.

Česká republika musí do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 40 procent oproti roku 1990. Už dnes je podle ministra Richarda Brabce na 35 procentech. Mimo jiné díky řadě opatření v energetice či útlumu těžby v dolech. Poslanci Pařížskou dohodu poprvé odsunuli loni v listopadu, podruhé loni v prosinci, potřetí letos v lednu a počtvrté v březnu.

Až se začne dohoda zase projednávat, tak jsem už teď dopředu přihlášený jako první vystupující,“ upozornil Jan Zahradník z ODS, který stojí v čele odpůrců. Ten zároveň odmítá, že by se ODS snažila schvalování záměrně protahovat. Byť připouští, že bude možná mluvit dlouho. „Budu vystupovat tak dlouho, až řeknu všechno k tomuto velmi důležitému problému. Nikdo mi ale nemůže podsouvat, že bych chtěl takto něčemu bránit, budu mluvit k věci a na to mám plné právo,“ uvedl Zahradník.

Podle ODS je dohoda postavena na pochybné teorii globálních klimatických změn způsobených člověkem. „Bude mít neodhadnutelné negativní dopady na naši ekonomiku, energetickou soběstačnost i ústavní pořádek,“ uzavřel Zahradník.

Mohlo by vás zajímat:
Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa