Odstávka Temelína začne dřív

Odstávka prvního bloku elektrárny by měla trvat tři měsíce. Foto: ČEZ

O tři týdny dopředu, konkrétně na 8. prosince, posunul ČEZ odstávku prvního bloku jaderné elektrárny Temelín. Původně měla začít 29. prosince, trvat by měla necelé tři měsíce.

Důvodem je lepší načasování termínů odstávek a lepší využití paliva. Informaci potvrdil mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Čtěte také:
Ozonu nejvíc škodily Dukovany
V Tušimicích cvičili záchranáři

Do plánování odstávek vstupuje řada faktorů jako optimální využití paliva či rozsah prací během odstávek,” řekl Sviták. Odstávky se plánují v několikaletém výhledu. Postupně se zpřesňují termíny zahájení i jejich délka. “Odstávky Temelína jako největšího českého zdroje dlouhodobě plánujeme a zaměřujeme se na období s nižší spotřebou,” řekl mluvčí.

Odstávka druhého temelínského bloku trvala letos od 19. května do 31. července, necelých 73 dní. ČEZ při ní provedl 17 tisíc činností. Vyměnila se čtvrtina paliva, zmodernizoval se kompenzátor objemu, což je zařízení, jehož pomocí se reguluje tlak v jaderné části elektrárny. Zkontrolovaly se bezpečnostní systémy a energetici prověřili, jak těsní ochranná budova kolem reaktoru. Poprvé energetici řídili odstávku z nového centra.

Temelín vyrobil od začátku roku 12,88 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Elektrárna je největším výrobcem elektřiny v ČR, její produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. První elektřinu vyrobil Temelín v prosinci 2000. Loni vyrobil 12,1 TWh elektřiny, téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci způsobily odstávky. I tak Temelín vyrobil ze všech českých zdrojů nejvíc: jeho elektřina by vystačila českým domácnostem na deset měsíců, jižní Čechy by s ní vydržely téměř čtyři roky.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
Caterpillar představil osm novinek