OKD letos nepočítá se ziskem

Podle výkonného ředitele a předsedy představenstva Michala Heřmana společnost OKD nepočítá s kladným hospodářským výsledkem. Foto: OKD

Těžební společnost OKD nepočítá s tím, že by v letošním roce skončila v zisku. Souvisí to s klesajícími cenami černého uhlí na trzích.

Nepočítáme s kladným hospodářským výsledkem,” řekl předseda představenstva a výkonný ředitel OKD Michal Heřman. Hovořit o tom, jakým výsledkem hospodaření firmy v letošním roce skončí, je ale podle něj ještě předčasné.

Čtěte také:
S Lazy končí i specialisté na pluhové poruby
Bakala nenechal v OKD peníze na rekultivace

Cena koksovatelného uhlí, která se kontrahuje na kvartální bázi, klesla od počátku roku o 35 procent z úrovní řekněme 190 dolarů (přibližně 4400 korun) za tunu na 130 dolarů (3000 korun) za tunu. Cena energetického uhlí, které se kontrahuje na roční bázi, klesla také asi řádově o 35 procent od počátku roku z úrovní kolem 90 dolarů (2100 korun) za tunu na současnou úroveň kolem 58 dolarů (1350 korun),” řekl Heřman.

V roce 2017 měla společnost OKD čistý zisk 1,29 miliardy korun, předloni to bylo 3,4 miliardy. Tržby loni firmě poklesly meziročně z 16,8 miliardy korun na 13,8 miliardy. Snížil se také objem těžby, a to zhruba o čtvrt milionu tun uhlí na 4,62 milionu tun.

Těžební společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Včera ukončila těžbu v orlovském Dole Lazy. Uhlí těží ještě na Karvnisku v dolech ČSA, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih. Postupný útlum ale v budoucnu čeká i ostatní doly.

Majitelem společnosti je od loňska prostřednictvím podniku Prisko stát. I s pracovníky dodavatelských firem nyní v dolech na Karvinsku pracuje zhruba 8500 lidí.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme
Další krok k těžbě ve vesmíru