S Lazy končí i specialisté na pluhové poruby

Důl Lazy je hlubinný důl na černé uhlí, který se nachází v jihozápadní části karvinské oblasti ostravsko-karvinského černouhelného revíru. Foto: wikipedia.com Michal Klajban

Kolektiv, jenž zítra ukončí těžbu uhlí na Dole Lazy, je z úseku vedoucího Martina Pamánka a hlavního předáka v něm dělá necelých pět let Miroslav Pokorný. Jádro jeho horníků pochází ještě z Dukly a jsou to specialisté výhradně na pluhovou dobývací technologii. Provozují ji také jako poslední v revíru společnosti OKD.

Z původní sestavy asi dvou set chlapů, kteří před jedenácti lety přešli z Dukly na Lazy, nám tady zůstává přibližně čtvrtina. Ve funkcích hlavních předáků se během té doby vystřídal Jiří Marek, Milan Čech, Kamil Huták a Miroslav Pokorný,“ uvedl pro Měsíčník Horník vedoucí úseku Pamánek. Momentálně je v něm 160 zaměstnanců, kromě kmenových ho doplňují ještě dodavatelé z firem NK Rofis (dřívejší Cardo) a Carbokov.

Čtěte také:
NWR údajně nutila OKD k nevýhodným smlouvám
Bakala nenechal v OKD peníze na rekultivace

Ve stěně 161 908 – historicky poslední lazecké porubní kapacitě – jsou Pokorného osádky od letošního února. „Za tu dobu jsme ujeli 581 metrů,“ popsal Pamánek s tím, že délka porubní fronty činí 200 metrů a průměrná dobývaná mocnost se pohybuje mezi 100 a 110 centimetry. Kolektiv má v porubu 132 sekcí DBT 600/1400, pluh RH 800, stěnový dopravník FP 3 podporubový dopravník PZF 08 s drtičem DU 1. „Na asi třikilometrovém odtěžení, které si obsluhujeme sami, bylo před vykrácením jeho délky šestnáct pásů TP 1200, teď už končíme fedrunk s třinácti,“ popsal vedoucí úseku.

Nejlepšího výsledku zde dosahují horníci od Pokorného v březnu, kdy vytěžili 31 238 tun a ujeli 127 metrů. „Kopeme pod nevyrubaným Natanem, což se projevuje zvýšenými tlaky. Před nájezdem porubu museli raziči od Ondřeje Špičky s kombajnem MR 340 přibírat počvu na výdušné třídě 161 907 a průběhu těžby tady odspodu proti porubu dělal přibírky kolektiv Jardy Hvozdeckého s nakladačem Hausherr,“ řekl Pamánek.

Červen, červenec i srpen podle něj v posledním lazeckém bloku znamená boj se sníženou mocností. „Klesla pod metr a dostali jsme se do průvodních hornin tvrdého pískovcového charakteru, vrtalo se a střílelo s nízkými postupy,“ vysvětlil vedoucí úseku.

Závěr těžby v porubu 161 908 pak znamená přechod z totálního nonstopu na čtyřsměnný provoz. Zůstávají party směnových předáků Miroslava Staňka, Vladimíra Klecha a Radka Hemowskiho a jednu směnu vede i hlavní předák Miroslav Pokorný. Osádky z jeho kolektivu se směnovými předáky Lubomírem Adamim a Rudolfem Kubešem odešly načas jako posila k horníkům Grzegorze Dąbka na ČSA, respektive Romana Krčmáře na Darkov.

Dokopávání poslední stěny na šachtě je spojeno s určitou nostalgií. Už jsme si tady zvykli a strávili tady více než dekádu lidského života,“ dodává Pamánek s tím, že momentálně kladou ve stěně 161 908 umělý strop. Pak je opustí další dvě osádky, které budou pomáhat v těžbě na ČSM, a zbytek kolektivu se spolu s důlně-technickými službami pustí do likvidace rubání. Technologii čeká vyvezení z dolu a přestěhování na lokalitu ČSA, kde pro ni chystají nový pluhový porub ve 28. sloji. Ten by měl dobývat Pokorného kolektiv v kompletní sestavě od března příštího roku.

Mohlo by vás zajímat:
Technika na baterky má začít pomáhat v hlubině
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Rypadlo dokráčelo do cíle