OKD Nástupnická bude za měsíc slavit narozeniny

V první polovině prosince (7.12.) potvrdila možnost převzetí OKD Nástupnická státní společností Prisko i Evropská komise. Foto: OKD

Společnosti OKD Nástupnické chybí měsíc do ročních narozenin. Dostane nějaký dárek?

Akciová společnost OKD Nástupnická se základním kapitálem dvou milionů korun byla založena 31.3.2017. Zbývá tedy zhruba měsíc do jejích prvních narozenin.

Čtěte také:
Bitva o uhelné miliardy vypukne v červnu
Jaký osud čeká důl Frenštát?

Za jakých okolností své jubileum oslaví? Zatím je jen spící společností a na svou příležitost čeká. Nemá totiž doposud žádnou reálnou činnost, i když např. již první slova předmětu podnikání zní: hornická činnost.

O úloze OKD Nástupnická se větší měrou poprvé a v souvislosti s insolvenčním řízením OKD hovořilo v reorganizačním plánu sestaveném ke konci června 2017. Reorganizační plán byl postupně projednán věřiteli a posléze schválen insolvenčním soudem 11.10.2017. V první polovině prosince (7.12.) pak potvrdila možnost převzetí OKD Nástupnická státní společností Prisko i Evropská komise.

Přes komplikace spojené s kritikou reorganizačního plánu, např. ze strany Citibank, se však zdá, že v tento okamžik by mohly být splněny všechny podstatné formality a podmínky k převodu akcií OKD Nástupnická z mateřské OKD na státní společnost Prisko.

Ve skutečnosti však asi ještě zbývá uzavření hospodaření mateřské společnosti OKD a.s. za loňský rok a přesné vyčíslení aktuální hodnoty majetku, který by do společnosti OKD Nástupnická měl přejít.

Z dostupných dokumentů v insolvenčním rejstříku, v obchodním rejstříku, či zprávách na internetu se nezdá, že by k převodu majetku došlo. Pokud se tak přeci jen stalo, pak by asi OKD Nástupnická mohla své první výročí již slavit jako skutečný vlastník fungujících černouhelných dolů.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech