OKD pokračuje v obnově dat, hlavní je zajistit výplatu mezd

Útok škodlivého viru na počítačovou síť firmy nastal před vánočními svátky a firma kvůli němu 23. prosince z bezpečnostních důvodů ve všech dolech ukončila těžbu. Foto: pixabay.com

Těžební společnost OKD pokračuje v postupné obnově počítačových dat po prosincovém hackerském útoku. Nyní se snaží především zajistit řádné vyplacení mezd zaměstnancům. Uvedl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Útok škodlivého viru na počítačovou síť firmy nastal před vánočními svátky a firma kvůli němu 23. prosince z bezpečnostních důvodů ve všech dolech ukončila těžbu. Škodu společnost zatím nevyčíslila. O Vánocích ale měl být v podniku omezený provoz a firma v té době neměla v plánu těžit. Škody, které hackerský útok způsobil, tak podle dřívějšího vyjádření OKD zřejmě nebudou vysoké. O svátcích podnik ve spolupráci s externími firmami vytvořil oddělenou interní počítačovou síť, díky níž mohl 27. prosince obnovit těžbu.

Čtěte také:
Ve funkci předsedy představenstva OKD skončil Michal Heřman
V dolech OKD loni nezemřel žádný horník, je to poprvé v historii

„V současné době probíhá v OKD systematická kontrola napadených serverů a koncových stanic včetně postupné obnovy dat,“ uvedl dnes Čelechovský. Naformátování stanic a obnovení dat ze záloh by mělo trvat týdny, možná i měsíce.

Kromě bezpečnosti a výroby je podle mluvčího pro podnik v tuto chvíli prioritní otázkou zabezpečení mezd. „Všechny zaměstnance OKD můžeme ujistit, že svoji výplatu za měsíc prosinec 2019 obdrží v řádném výplatním termínu, tedy 13. ledna na svoje bankovní účty,“ uvedl Čelechovský.

Těžební společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Uhlí těží na Karvinsku v dolech ČSA, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih. Majitelem společnosti je od loňska prostřednictvím podniku Prisko stát. I s pracovníky dodavatelských firem nyní v dolech na Karvinsku pracuje zhruba 8500 lidí. V roce 2018 měla OKD čistý zisk 1,29 miliardy korun, za loňský rok skončí ve ztrátě, která zřejmě dosáhne několika set milionů korun.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje