OKD rozdělila v bezpečnostní kampani přes dva miliony

horníci okd Foto: OKD

Většina kolektivů OKD splnily v září a říjnu to, co od nich vedení těžební společnosti v mimořádné bezpečnostní kampani očekávalo: těžit či razit bez registrovaných pracovních úrazů. Na odměnách tak bylo vyplaceno lehce nad dva miliony korun.

Bez registrů pracovaly i tři úseky vybavování a likvidace a deset z šestnácti ostatních úseků zařazených do mimořádné bezpečnostní kampaně. Dle pravidel se do výsledků nezapočítaly registrované úrazy, které bohužel vznikly při důlním otřesu na ražbě v kolektivu hlavního předáka Marka Noworyty.

„Máme za sebou první dvouměsíční cyklus mimořádné kampaně BOZP zaměřené na snížení úrazovosti, a bohužel ji poznamenala mimořádná událost na čelbě, při níž jsme na počátku listopadu ztratili polského kolegu. Přesto hodnotím, že kampaň působí a funguje. Odrazilo se to samozřejmě na odměnách. Ty peníze byly nabídnuty a kolektivy pracující s nejvyššími riziky, kam jsme se snažili, aby šlo nejvíce odměn – si na ně dokázaly sáhnout. Věřím, že v listopadu a prosinci budou lidé motivováni k bezpečné práci, za kterou je opět v bezpečnostní kampani odměníme,“ uvedl pro Měsíčník Horník ředitel provozu David Hájek.

Budinský: Uhlí teď potřebuje podporu, ne novou daň

Na finanční odměny si sáhli i dopraváři z lokality Jih Mimořádnou soutěžní kampaň vyhlásilo vedení společnosti proto, aby se nejen u rubáňových, čelbových, úseků vybavování a likvidace ale i úseků spadajících do kategorie „ostatní“ zvýšil zájem o bezpečnou práci.

Jako první dostali stotisícovou odměnu raziči hlavních předáků Vladimíra Slíže, Waldemara Pasika, Patryka Holka, (dříve Ryszarda Michoně) a Tomasza Figury za nulu v kolonce registrovaných úrazů od ledna do července. V dalším kole se dostaly do hry všechny kolektivy a většina jich nabídky využila. Až na rubáňové Pavla Kully se dvěma a čelbové Romana Kadlece s jedním registrovaným úrazem v září.