Doba čtení:2 m, 30 s
Insolvenční správce OKD Lee Louda. Foto: mpo.cz

Britský likvidátor společnosti New World Resources (NWR), které dříve patřila těžební firma OKD, odmítl uznat pohledávku této zkrachovalé společnosti vůči NWR v celkové výši 22,6 miliardy korun.

Deník Právo to zjistil z dopisu, který likvidátor NWR, londýnská právní firma Duff & Phelps, poslal s touto informací tehdejšímu vedení OKD už loni v březnu. Dopis byl reakcí likvidátora na žádost insolvenčního správce OKD Leeho Loudy. Ten chce po bývalých vlastnících Ostravsko-karvinských dolů Zdeňkovi Bakalovi a Peteru Kadasovi a firmách, přes které OKD ovládali, aby jí vrátili více než 12 miliard korun, jež si v letech 2011 a 2012 nechali vyplatit ze zisku OKD na dividendách.

Čtěte také:
Krúpa tlačí na Loudu kvůli pohledávkám OKD
Další podivnosti kolem bytů OKD

Další miliardy by podle insolvenčního správce OKD měly být vráceny také z finančních transakcí, které vycházely ze dvou emisí dluhopisů NWR z 9. září a 1. října 2014, jež byly předčasně zesplatněné, přičemž byly zajištěné zástavou majetku společností OKD a Karbonia. Tyto záruky byly následně uplatněny, uvedl v dopise OKD britský likvidátor NWR.

Bakalova NWR byla od 7. září 2006 do 7. října 2014 jediným akcionářem OKD. Jako jediný akcionář rozhodla o rozdělení zisku a výplatě dividend za období 2006 až 2011 ve výši více než 65 miliard korun. Celkový zisk OKD v tomto období přitom dosáhl jen 33,5 miliardy korun a nerozdělený zisk z předchozích let činil 7,2 miliardy korun.

„Uvedené masivní vyplácení dividend bez ohledu na skutečnou výši zisku, který byl dlužník (OKD) schopen v uvedeném období generovat, bylo jednou z hlavních příčin následného úpadku dlužníka,“ uvedl Louda v odpůrčí žalobě na OKD, kterou se domáhá soudního verdiktu, že rozhodnutí o vyplacení dividend bylo právně neúčinné.

Bakala to poté odmítl mj. s argumentací, že v letech 2011 a 2012 ještě nebyli žádní věřitelé s pohledávkami, jejichž případné uspokojení by mohla výplata dividend ohrozit.

OKD skončilo v insolvenci v květnu 2016. Pohledávku vůči NWR celkem za více než 22,6 miliardy korun, která se týkala hlavně údajně neoprávněně vyplacených dividend, přihlásil insolvenční správce Louda o půl roku později.

Louda podle britského likvidátora NWR tvrdil, že tato společnost měla nad OKD kontrolu a mohla tak požadovat vyplacení dividend z jejího zisku. Naopak NWR podle českého insolvenčního správce měla zajistit, že si OKD zachová dostatečnou výši zisku na to, aby dokázala zmírnit dopady nestability na trzích a držela dostatečné zdroje na útlum těžby.

Likvidátor NWR to ale rozporoval a existenci obou pohledávek odmítl s tím, že formálně bylo vše v pořádku a výplata dividend Bakalovi i uplatnění záruk OKD proběhlo v souladu s českým právem. „Ze strany OKD nebyl předložen žádný přesvědčivý důkaz, který by ukazoval na jakýkoliv důvod považovat dividendy za nezákonné, nebo na uplatňování nezákonného vlivu na OKD ze strany NWR,“ uvedl v dopise zaslaném OKD britský likvidátor NWR.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje