Doba čtení:1 m, 21 s
Foto: OKD

Těžební společnost OKD chystá zásadní změny své organizační struktury. Od příštího roku sloučí doly Darkov a Karviná. Do budoucna chce s těmito doly propojit i Důl ČSM. Už nyní jsou doly propojeny pod zemí, za dva nebo tři roky by mohly mít i jedno vedení. Hospodářským novinám to řekl výkonný ředitel OKD Dale Ekmark.

Firma si od toho slibuje úspory i efektivnější fungování podniku. To vše je nutné k přežití OKD i jejího vlastníka, firmy NWR (její spolumajitel Zdeněk Bakala vlastní společnost Economia, vydavatele Hospodářských novin). NWR se nedávno vyhnula pádu do insolvence, když jí věřitelé odpustili podstatnou část dluhu a dali jí čas na zotavení.

Podle Ekmarka by život OKD mohly významně prodloužit některé projekty, které teď firma chystá. Od května zkouší novou metodu těžby, jež by umožnila dobývat uhlí i z míst, která již OKD odepsalo. Nejdůležitějším projektem je těžba v polském dole Morcinek. Místo budování nové šachty, která by vyšla na 400 milionů eur, se ale chce k uhlí dostat levnějším způsobem. Plánuje se k němu prokopat pod zemí z Dolu ČSM.

Ekmark uvedl, že v OKD každoročně skončí asi 500 až 600 lidí. Toto číslo se má postupně zvyšovat, protože průměrný věk zaměstnanců pracujících pod zemí je asi 46 let. „Nevyhneme se určitému propouštění lidí pracujících na povrchu. Snižovat se bude i počet kontraktorů. Neznamená to však, že od nás budou lidé jen odcházet. Budeme nabírat novou generaci horníků, to je věc, kterou musíme dělat a kterou už děláme. Letos takto do OKD přišlo nebo přijde zhruba 150 až 200 lidí,“ dodal šéf OKD.