Diamo stěhuje miliony svých dokumentů

Spisovna se stěhuje do areálu bývalého dolu Jemerenko, konkrétně do bývalých řetízkových šaten, které jsou zateplené, mají nová okna a podmínky pro přechovávání dokumentů tam jsou daleko lepší. Foto: wikipedia.org Boris Renner

Takzvaná spisovna OKD, která mimo jiné obsahuje kilometry mzdových a osobních listů zaměstnanců všech bývalých ostravských dolů, se stěhuje.

Státní podnik Diamo ji z areálu bývalého Dolu Šverma přemisťuje do nových, speciálně upravených prostor bývalého dolu Jeremenko.

Čtěte také:
Pracovníci se do dolů OKD nehrnou
Budou poslanci vyšetřovat OKD?

Ve spisovně se nacházejí také vzácné, až sto let staré mapy a plány. Některé z nich pocházejí z konce devatenáctého století. „Jen mzdových listů je ve spisovně přes dva miliony a je v ní také 95 mapových skříní,“ uvedla redaktorka České televize Helena Dohnalová.

Několikrát denně se řeší i telefonáty z úřadů. „Stále totiž potřebují údaje ze mzdových listů, například kvůli vyplácení důchodů,“ poznamenala Helena Dohnalová.

Všechny dokumenty týkající se především bývalých zaměstnanců ostravských dolů se do budovy elektrorozvodny dolu Šverma začaly stěhovat na počátku devadesátých let, kdy začal útlum ostravských dolů. V roce 2001 převzal budovu do své správy státní podnik Diamo a loni v únoru přebral i všechny dokumenty, které jsou v ní uloženy.

Dokumenty byly v záplavové oblasti

Diamo začalo spisovnu stěhovat z několika důvodů, tím hlavním je to, že se budova elektrorozvodny nachází v záplavové oblasti. Spisovna se tedy stěhuje do areálu bývalého dolu Jemerenko, konkrétně do bývalých řetízkových šaten, které jsou zateplené, mají nová okna a podmínky pro přechovávání dokumentů tam jsou daleko lepší.

Podle reorganizačního plánu by se v OKD mělo těžit uhlí nejméně do roku 2023. Doly a provozní majetek firmy mají být vloženy do nově založené společnosti OKD Nástupnická, v níž 100 procent akcií získá za zhruba 80 milionů korun státní podnik Prisko. Doly se pak budou postupně zavírat. V dolech Darkov a Lazy by měla podle reorganizačního plánu těžba skončit příští rok, v dole ČSA v roce 2021 a v dole ČSM v roce 2023.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
V dolech bude řádit obří elektromobil
Novému bagru dominuje obří lžíce