Doba čtení:2 m, 18 s
Tři nejčastější skupiny pracovních úrazů v revíru představovaly v únoru pád či uklouznutí při chůzi, zasažení padající horninou a úrazy v souvislosti s geomechanickým jevem. Foto: OKD

V bezpečnostní motivační kampani OKD bylo za únor odměněno devět kolektivů v pěti kategoriích. Pracovaly bez jediné újmy na zdraví. To se však podle výrobně-technického náměstka Petra Škorpíka, nedalo říci o spoustě jiných, protože celková čísla BOZP nejsou letos rozhodně příznivá.

Čtyřiačtyřicet evidovaných a sedmadvacet registrovaných úrazů za leden a únor. Jen v únoru jsme měli dvaadvacet evidovaných a čtrnáct registrovaných, což oproti stejnému období loni představovalo nárůst o osm evidovaných a devět registrovaných případů. Takové údaje hovoří proti nám, i když vyhlašujeme nejbezpečnější kolektivy,“ řekl pro Měsíčník Horník Škorpík.

Tři nejčastější skupiny pracovních úrazů v revíru představovaly v únoru pád či uklouznutí při chůzi, zasažení padající horninou a úrazy v souvislosti s geomechanickým jevem. „U každé máme čtyři úrazy,“ zmínil výrobně-technický náměstek s tím, že geomechaniku je obtížné předvídat, zatímco u eliminace pádů horniny či újmy na zdraví při chůzi to lze. Od počátku letošního roku si na stonavské šachtě v souvislosti s chůzí přivodilo úraz osm zaměstnanců, sedm skončilo v pracovní neschopnosti po geomechanických jevech a šest v důsledku zasažení horninou.

OKD investuje přes osm milionů korun do nových přístrojů

Ještě před vyhlášením nejbezpečnějších kolektivů poukázal Škorpík na týmy, které se umístily na opačném konci: „Kolektiv od Kamila Turoně – čtyři registrované úrazy a kolektiv od Michala Omelky – tři registrované úrazy. Vše za leden a únor.

Nedařilo se v tomto ohledu ani u hlavních předáků Romana Kadlece, Andrzeje Staszewskiego, Tomasze Figury a v elektroprovozu, kde bylo zaznamenáno po dvou registrovaných úrazech. Výrobně-technický náměstek apeloval na důslednější přístup vedení jednotlivých úseků a jejich předáků ke zlepšení bezpečnosti na svých pracovištích. Nejlépe tak, jak to v oblasti BOZP prováděli únoroví vítězové: v rubání horníci hlavního předáka Romana Badury z úseku vedoucího Rostislava Riedla, na čelbách raziči hlavních předáků Patryka Holka z úseku vedoucího Pawła Paleje (první místo), Tibora Pavlíka z úseku vedoucího Adriana Firly (druhé místo) a Andrzeje Staszewskiego z úseku vedoucího Bogdana Bajaczyka (třetí místo), ve vybavováních a likvidacích kolektiv hlavního předáka Milana Samuhela z úseku vedeného Miroslavem Pavanem, mezi ostatními kolektivy v kategorii A vybavovači z Carbokovu s hlavním předákem Andrzejem Nowackim a vedoucím úseku Antonem Lančaričem a chlapi z elektroslužeb s předákem Petrem Jasanským a vedoucím Martinem Teslíkem, v kategorii B pak centrální doprava z lokality Jih s předákem Vlastimilem Szturcem a vedoucím Radkem Szarowskim a svislá doprava rovněž z Jihu s předákem René Třaskalíkem a vedoucím Tomášem Frankem. „Je potřeba vzkázat, že tyto party jsou hodné následování! A že bezpečnost bude vždy nad tunami i metry!“ uzavřel Jiří Korbel, vedoucí provozu důlně-bezpečnostních služeb.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa