OKD vytěží ještě minimálně 1,8 milionu tun uhlí

OKD nyní eviduje značnou poptávku po uhlí. Foto: OKD

Těžební společnost OKD chystá nové dobývací prostory, poruby, pro těžbu v druhé polovině letošního roku a první polovině roku příštího. Letos plánuje na Karvinsku vytěžit zhruba 1,3 milionu tun uhlí, pro první pololetí příštího roku je plán stanoven na zhruba 500 000 tun uhlí. ČTK to řekla mluvčí OKD Naďa Chattová. Společnost nyní eviduje značný zájem o uhlí.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Těžbu ale postupně ukončuje, protože se dlouhodobě nevyplácela. Firma těží už jen v Dole ČSM. Podle původních plánů tam měla těžba skončit letos, v dubnu ale představenstvo OKD schválilo, že dobývání uhlí bude pokračovat do druhého kvartálu roku 2023. Vedení OKD zároveň zpracovává analýzu dalšího možného prodloužení těžby.

Aktuálně jsou v provozu tři poruby. Dva z nich budou v červnu končit a dva nové začínat. Chattová uvedla, že v druhé polovině roku by mělo být v provozu najednou čtyři až pět porubů.

Jeden z porubů, které budeme dobývat v roce 2023, je už připraven, co se týče ražení chodeb a čeká na vybavení technologií pro dobývání. V srpnu se bude rozjíždět a pojede až do března 2023. A další tři poruby, které budeme v roce 2023 provozovat, jsou teď ve fázi příprav, což znamená, že razíme chodby, které jsou pro provoz těch porubů nutné,“ uvedl ředitel provozu OKD David Hájek.

Rozkvět ctí havířské tradice už 121 let

Z přibližně 500 000 tun uhlí, které chce OKD v prvním pololetí 2023 vytěžit, bude okolo 120 000 tun energetického uhlí a 380 000 tun koksovatelného uhlí. Předseda představenstva OKD Roman Sikora uvedl, že se firmě daří těžit podle stanoveného plánu.

V tuto chvílí je značný zájem o uhlí jak v tuzemsku, tak v zahraničí. My se ovšem prioritně snažíme naplnit potřeby tuzemských odběratelů. Nicméně máme dlouhodobé smlouvy především v oblasti energetického uhlí, kde jsme vyprodáni do konce letošního roku,“ uvedl Sikora. Ohledně koksovatelného uhlí se podle něj nyní jedná o podobě kontraktů třetího kvartálu.

V OKD pracuje přibližně 3300 lidí. Vlastníkem firmy je prostřednictvím společnosti Prisko stát.