Rozkvět ctí havířské tradice už 121 let

Zástupci klubu Rozkvět. Foto: OKD

Dokud budeme žít, budeme tradice ctít. Přesně podle tohoto motta pokračuje v činnosti Hornický spolek Rozkvět Sedliště. Letos totiž působí už 121. rokem, a to kontinuálně bez přerušení. 

Nejsme a nikdy jsme nebyli těžařskou obcí, horníci u nás ale bydleli všude. Pro obec je tudíž velká čest mít právě takový spolek, navíc nejstarší v kraji. Horníci u nás působí spolu s hasiči ostatně taky nejdéle,“ řekl pro Měsíčník Horník starosta Sedlišť Jaromír Krejčok . Tato obec na Frýdeckomístecku s asi 1700 obyvateli má pro svůj spolek Rozkvět i zvláštní místnost ve zdejším muzeu a cestu k němu ukazuje důlní vozík.

Anketa ve sněmovně: Uhlí v roce 2033 skončit nemůže

Rozkvět má však jen pětadvacet členů, přičemž třeba takový KKH Gabriela kolem dvou set padesáti. A právě stav členské základny nás těší nejméně,“ uvedl předseda klubu Jaromír Stříž, vysloužilý havíř z rubání na dolech Zárubek a Staříč. Nedávno se navždy loučí s jedním kamarádem ze spolku, dalšího – mladšího – naštěstí nabírají.

Bývalý elektrikář-slaboproudař ze šachty Heřmanice (Rudý říjen) Radim Janák připomíná, že Rozkvět svého času čítal horníky nejen ze Sedlišť, ale též Frýdku-Místku, Kaňovic, Bruzovic, Václavovic, Panských Nových Dvorů. Podmínka: Nejméně dva roky práce na šachtě, jedno či na povrchu nebo v dole. V počátcích minulého století je klub otevřen ale i ocelářům z fabrik v Lískovci a Ostravě-Vítkovicích.