OKD zatím prý zavře jen Paskov

Důl Paskov. Foto OKD.

Důl Paskov. Foto OKD.

V dolech na Karvinsku se nejméně dva roky bude těžit beze změn. Uzavření se do té doby bude týkat jen Dolu Paskov (Důlního závodu 3) na Frýdecko-Místecku. ČTK to řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

OKD, která má existenční problémy, přitom nedávno oznámila, že kromě Dolu Paskov se chystá zavřít i doly Lazy a Darkov.Odboráři OKD proto dnes na sněmu rozhodují, zda stávkovou pohotovost, která od úterý platí na Dole Paskov, rozšíří na celou firmu. Předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík řekl, že bude záležet na tom, jaké záruky vedení firmy poskytne.

Čtěte také:
Stávkovou pohotovost nejspíš vyhlásí celé OKD
Bakala definitivně opustil NWR

Paskov, ten asi vypadá, že by měl být v nejbližší době utlumen, karvinská část by asi vydržela déle. Uvidíme, co nám řeknou, a na základě toho se rozhodneme. Pokud by karvinská část zůstala do roku 2017 neměnná, tak bychom pozdrželi stávkovou pohotovost,“ řekl Pytlík

Čelechovský řekl, že vedení firmy bude nejdříve řešit důl Paskov. „Management OKD se musí zaměřit na sestavení ekonomického byznys plánu s výhledem na léta 2016 – 2017. Jedním z prioritních úkolů kromě šetření a restrukturalizace bude ukončení činnosti v Dole Paskov, které je na pořadu dne. Tím pádem ostatní části, ty karvinské doly, jsou odsunuty na další období,“ řekl mluvčí OKD.

I s pracovníky dodavatelských firem nyní v OKD pracuje asi 12 tisíc lidí, z toho na Dole Paskov zhruba 1700. Největší hrozbou je pro firmu nedostatek hotovosti.

Pokles cen uhlí na letošní rok s velkou pravděpodobností povede k vyschnutí veškeré likvidity a k insolvenci ještě tento rok,“ soudí analytik Tomáš Sýkora z Patrie.

Hlavní věřitelé a zároveň noví majitelé firmy, kterými je trojice britských fondů, které vystupují pod značkou Ad Hoc Group (AHG), jsou ochotni investovat do firmy vlastní prostředky. Ovšem jen v případě, že NWR dojedná do konce dubna s českou vládou přijatelnou dohodu o restrukturalizaci společnosti. Především jde o převzetí části nákladů na propouštění horníků z uzavíraných dolů.

Prioritou je stabilizace společnosti NWR. Rádi bychom, aby všechny zainteresované strany, mezi které patří investoři, vláda i odbory, vytvořily restrukturalizační plán. Restrukturalizace a obnova firmy si s největší pravděpodobností vyžádá další investice.Pokud všechny strany podpoří restrukturalizační plán a vláda bude ochotná rozšířit možnou podporu, pak je AHG za odpovídajících podmínek připravena investovat další finanční prostředky,“ říká mluvčí AHG Roman Pařík.

Pokud vláda nebude ochotná NWR pomoci, hodlají noví vlastníci řešit situaci prodejem části aktiv OKD, nebo prodejem OKD jako celku. V případě, že se prodej nepovede, bude následovat útlum. Jenže na ten firma nemá peníze, přiznalo vedení NWR ve zprávě o hospodaření za rok 2015, v němž firma prohloubila ztrátu na 223 milionů eur.

Mohlo by vás zajímat:
Kauza převodu hornických bytů pokračuje
TOP 10 navždy bohatých
Bývalý uhlobaron se topí v máku