OKD zpochybnila nestrannost soudu ve sporu s NWR

Bývalý majitel OKD vytáhl z firmy desítky miliard korun. Foto: Facebook

Společnost Správa pohledávek OKD (SP OKD) a její insolvenční správce jsou silně znepokojení ze způsobu vedení sporu se společnostmi ze skupiny NWR a Citibank ohledně vypořádání pohledávek. Vydali proto společné prohlášení.

SP OKD a insolvenční správce se obávají, že spor není rozhodován nestraně a dochází průběžně k jeho ovlivňování ze strany třetích osob.

Čtěte také:
Úpadek OKD začal prý již v roce 2006
Bývalý velvyslanec USA Schapiro je Bakalovým právníkem

 „V minulém týdnu došlo mj. k následujícím událostem: 1) Soudkyně rozhodující ve sporu uvolnila ve prospěch NWR znalecký posudek, který byl zpracován pro účely trestního řízení, ve kterém je NWR vyšetřována a ve kterém mohly být veškeré části spisu utajované. Znalecký posudek si navíc soudkyně z trestního spisu opatřila zřejmě neoprávněně. 2) V průběhu pátečního jednání právní zástupce insolvenčního správce zjistil, že soudkyně v ruce drží rozsudek v právě projednávané věci, i když stále probíhá dokazování.  Přítomný státní zástupce požádal soudkyni, aby mohl do materiálu nahlédnout, což mu soudkyně nedovolila. Právní poradce insolvenčního správce požádal o zajištění materiálu v přítomnosti vedení Krajského soudu v Ostravě a policie České republiky. K zajištění materiálu nedošlo a právního poradce insolvenčního správce justiční stráž na pokyn soudkyně vyvedla z jednací místnosti. Jednání bylo odročeno. 3) Bylo zjištěno, že soudkyně rozhodující ve sporu je přítelkyní JUDr. Petry Novákové, bývalé ředitelky právního oddělení SP OKD, bývalou advokátkou NWR a stávající advokátkou pana Zdeňka Bakaly. Po předložení námitky podjatosti ze strany SP OKD a insolvenčního správce, soudkyně odmítla předložit spis Vrchnímu soudu k posouzení, zda není ze sporu vyloučena,“ stojí v prohlášení.

Již dříve soudkyně v probíhajícím sporu zakázala právnímu zástupci SP OKD, aby zastupoval SP OKD ve sporu, protože údajně „obhajobu klienta nevedl v jeho prospěch a právní zástupce byl v údajném konfliktu zájmů“. SP OKD i insolvenční správce však žádný takový konflikt zájmů nezaznamenali a na postup soudkyně si stěžovali, protože právního zástupce vyloučila proti jejich vůli.

Firmy jsou ve sporu o pravost pohledávek banky Citibank vůči firmě OKD (nyní Správa pohledávek OKD) za více než deset miliard korun.

Společnost OKD skončila v úpadku v roce 2016. Stovky věřitelů pak přihlásily u soudu pohledávky za více než 20 miliard korun, insolvenční správce Louda ovšem pohledávky za většinu této částky popřel. Neuznané pohledávky od Citibank se týkají dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost NWR, jež byla majitelem OKD. Firma OKD za ně ručila, Citibank zastupuje držitele dluhopisů.

Na jedné straně sporu jsou Správa pohledávek OKD a Louda, na druhé britské společnosti Citibank, New World Resources N. V. (NWR) a NWR Holdings B. V. Citibank podala na OKD a Loudu žalobu a žádá, aby soud platnost pohledávek uznal. Louda poté podal odpůrčí žalobu, v níž chce, aby soud prohlásil smlouvy za právně neúčinné. Soud obě žaloby spojil do společného řízení. Další žaloby podali Louda a OKD na bývalé majitele firmy, po nichž chtějí vrátit desítky miliard korun.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme