Okolí Milady láká odborníky z celého světa

Napouštění jezera o rozloze 250 hektarů začalo v roce 2001 a skončilo v roce 2010. Foto: wikipedia.org RomanM82

Do mezinárodní soutěže na budoucí podobu okolí jezera Milada u Ústí nad Labem se přihlásilo 15 mezinárodních týmů. Odborníky z Čech v nich doplňují autoři ze Španělska, Francie, Švédska, USA, Belgie, Nizozemska, Itálie či Británie.

Žádosti mohli zájemci o účast v soutěži podávat do konce července, jejich součástí bylo portfolio referenčních prací.

Předmětem soutěže je krajinářské a urbanistické řešení zájmového území jezera Milada, ale i nastavení strategie jeho rozvoje. Jde o velmi složitý a komplexní úkol, který musí řešit týmy složené z odborníků různých profesí se zkušenostmi s podobnými projekty,“ řekla za organizátora soutěže, společnost ONplan, Karolína Koupalová.

Čtěte také:
Budou na hladinách rekultivačních jezer soláry?
Gates: Vítr a „solár“ nebudou nikdy spolehlivé

Nyní čeká odbornou porotu vybírání podle kvality předložených prací a odbornosti soutěžního týmu. Na základě kritérií vyberou porotci šest nejlepších uchazečů. „Ti budou vyzváni, aby do konce listopadu předložili v 1. kole soutěže návrh základní vize zájmového území jezera Milada. Následně porota vybere tři nejlepší návrhy, a jejichž autoři do konce března 2021 zpracují podrobnější koncept řešeného území,“ uvedl ředitel Palivového kombinátu Ústí (PKÚ) Walter Fiedler. Dodal, že v dalším kole porota vybere vítěze, s ním bude jednat o uzavření smluv na vypracování podrobnějších studií.

Jezero se otevřelo veřejnosti před pěti lety a od té doby si získalo velké množství příznivců z řad turistů, sportovců, přírodovědců. Zázemí buduje státní podnik postupně. Příští rok budou hotové přípojky.

O zastavení těžby u Chabařovic na Ústecku se rozhodlo v 90. letech minulého století. Napouštění jezera o rozloze 250 hektarů začalo v roce 2001 a skončilo v roce 2010. Maximální hloubka jezera je 24,7 metru.