Opatovice investují kvůli emisím miliardy

Doba čtení:1 m, 15 s

Elektrárna Opatovice. Foto: EP Energy

Elektrárna Opatovice bude kvůli plnění emisních stropů investovat do nového vybavení, řádově půjde o miliardy korun. Důvodem je hrozba snížení možného výkonu elektrárny. Rekonstrukce umožní provozovat zařízení i po roce 2025. Napsal server iDNES.cz.

„Emisní limity začnou platit v roce 2016 a do konce tohoto roku zrekonstruujeme čtyři kotle a čtyři filtry za kotly, které odloučí pevné částice. Ještě letos zkusíme jednu novou linku odsíření a v dubnu příštího roku druhou linku odsíření. Do modernizace investujeme celkem 2,7 miliardy korun,“ řekl mluvčí společnosti Martin Sýkora.

Dodal, že cílem je splnit přísné limity nastavené pravidly Evropské unie i schopnost garantovat odběratelům teplo v požadované kvalitě a zároveň za ekonomicky přijatelných podmínek, aby byla firma na trhu konkurenceschopná. Rekonstrukce stávajícího zařízení pro odsíření spalin sníží emise oxidů síry více než osmkrát. Úpravy kotlů a zavedení nové technologie pro odstraňování oxidů dusíku srazí emise tohoto plynu na méně než polovinu. Emise prachu klesnou na pětinu.

Nynější investice bude kvůli vyšším odpisům snižovat v příštích letech zisk elektrárny o 120 milionů korun ročně. „Nedá se říci, zda se investice projeví ve zvýšení cen tepla,“ dodal mluvčí.

K informaci, že Elektrárny Opatovice, patřící do Energetického a průmyslového holdingu Daniela Křetínského, údajně přestanou do konce roku spalovat německé hnědé uhlí dovážené z dolů v Mibragu, se mluvčí nechtěl vyjadřovat. Ředitel komunikace a marketingu holdingu Daniel Častvaj, přímo řekl, že: „Zastavení dodávek uhlí z Mibragu do Opatovic je jen spekulace.“