Doba čtení:1 m, 24 s
Teplo z Elektrárny Opatovice proudí do 63 000 domácností v Hradci Králové, Pardubic, Chrudimi a přilehlých obcí. Závislé na něm jsou stovky institucí jako nemocnice, školy a podniky. Foto: iUHLI

Elektrárny Opatovice skončí dnes topnou sezonu. Loni skončila o 12 dní dřív. Teplem zásobují asi 63 000 domácností v Pardubicích, Hradci Králové, Chrudimi, přilehlých obcích a také stovky podniků, škol nebo nemocnic. ČTK o tom informovala mluvčí firmy Hana Počtová.

Společnost přeruší dodávky tepla, protože má být teplé počasí následující týden. Podle republikové předpovědi by se průměrné denní teploty měly po následujícím víkendu trvale dostat nad 13 stupňů Celsia. V minulém roce bylo vytápění přerušeno o 12 dní dříve, a to již 10. května, uvedla Počtová.

Šnobr: Vláda znehodnocuje majetek akcionářů ČEZ

Podle vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu topná sezona začíná 1. září a končí 31. května. Firmy dodávají teplo v případě, že teplota vzduchu klesne pod 13 stupňů Celsia. Musí tak být dva následující dny po sobě, a pokud předpověď počasí nepředpokládá v dalších dnech zvýšení teploty nad 13 stupňů Celsia.

Podle údajů z dubna bylo počasí teplejší než předchozí topnou sezonu. Odběratelé proto spotřebovali méně tepla, zároveň i šetřili, protože energie zdražovaly. „V posledním kvartále roku 2022, kdy byl mediální tlak na šetření největší, jsme zaznamenali snížení odběru tepla zhruba o devět procent oproti stejnému období v loňském roce,“ uvedla v dubnu mluvčí.

I další teplárny v Česku přestanou po nadcházejícím víkendu topit. Podle Teplárenského sdružení byla letošní topná sezona v ČR o dva týdny delší a o 2,7 procenta chladnější než minulá. Spotřeba tepla i přesto meziročně klesla v průměru o šest až 11 procent.