Doba čtení:1 m, 53 s
Opozice požaduje pozměňovací návrh s podmínkou, aby se Čína a Rusko nemohly účastnit tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany ani v budoucnu.

Zástupci nejsilnějších opozičních koalic ve Stálém výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů chtějí vrátit do druhého čtení návrh zákona o opatřeních k přechodu ČR k nízkouhlíkové energetice, takzvaný zákon „lex Dukovany“. Důvodem je možnost načíst pozměňovací návrh s podmínkou, aby se Čína a Rusko nemohly účastnit tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany ani v budoucnu.

Současně vyjadřujeme naši vůli zkrátit legislativní lhůty tak, aby mohl být návrh zákona projednán a pokračováno v přípravě výstavby jaderného bloku Dukovany,“ píše se v prohlášení Pirátů, STAN, ODS, TOP 09 a lidovců. Třetí čtení návrhu zákona bylo zahájeno na začátku února, několikrát bylo ale přerušeno. Důvodem byla mimo jiné právě snaha části opozice zakotvit v zákoně bezpečnostní pojistky k výstavbě nového bloku jaderné elektrárny mířící proti ruským a čínským firmám.

Čtěte také:
Dukovany: Stát dál počítá s bezpečnostním dotazníkem
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na konci dubna po jednání Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů uvedl, že výbor se shodl na tom, že by vláda měla při schvalování tzv. nízkouhlíkového zákona pozměňovací návrhy opozice podpořit. Mělo by jít například o deklaraci, že budou moci být použity „pouze technologie od dodavatelů ze státu, který přistoupil k Dohodě o vládních zakázkách a jejichž ovládající osoby jsou státními příslušníky takové země.

Vláda v polovině dubna oznámila, že Česko se v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích za Zlínsku v roce 2014 rozhodlo nepřizvat do tendru na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany ruskou společnost Rosatom. Ministři schválili usnesení, že takzvaný bezpečnostní dotazník bude zaslán pouze potenciálním dodavatelům z Francie, Jižní Koreje a Spojených států, to znamená firmám EDF, KHNP a Westinghouse. Už dříve byla vyřazena čínská firma CGN.

Takzvaný nízkouhlíkový zákon má podle návrhu vlády zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování celého projektu společnosti ČEZ. Havlíček již dříve zdůrazňoval, že při přípravě tendru se postupuje podle usnesení vlády, podle něhož musí být zohledněny bezpečnostní požadavky státu.