Doba čtení:1 m, 56 s
Vůdce australské opozice Peter Dutton tvrdí, že využití stávající infrastruktury v bývalých uhelných lokalitách pro jadernou energii by bylo jednodušší a potenciálně levnější než rozšiřování obnovitelných zdrojů energie, které vyžadují rozsáhlé nové přenosové sítě. Foto: wikipedia.org

Australská opozice představila ambiciózní plán výstavby sedmi jaderných elektráren po celé Austrálii, které by v případě vítězství v příštích federálních volbách měly být uvedeny do provozu v letech 2035 až 2037. Návrh, který oznámil vůdce opozice Peter Dutton, se zaměřuje na bývalé uhelné lokality v pěti státech a představuje budoucnost jaderné energetiky ve vlastnictví státu.

Dutton slíbil, že pokud budou vybrány menší modulární reaktory, mohly by být elektrárny uvedeny do provozu do roku 2035, zatímco větší reaktory by byly spuštěny do roku 2037. Tento časový plán je ambicióznější než odhady odborníků, jako je CSIRO, kteří navrhují realističtější termín zahájení provozu kolem roku 2040, napsal server sharecafe.com.

Plán počítá s tím, že výstavbu elektráren bude financovat vláda ve spolupráci se zkušenými jadernými společnostmi, a to podle modelů podobných Snowy Hydro a National Broadband Network. Opozice však zatím nezveřejnila celkové náklady ani to, zda bude nabízet pobídky pro společnosti.

Většina Čechů podporuje jádro

Stínový ministr financí Angus Taylor již dříve naznačil, že projekt nebude vyžadovat dotace, a zdůraznil jeho komerční životaschopnost.

K realizaci této jaderné vize jsou nutné významné legislativní změny. V současné době je jaderná energie zakázána v několika státech včetně Nového Jižního Walesu, Queenslandu a Victorie a také na federální úrovni. Zásadními kroky by bylo zrušení těchto zákazů a vytvoření komplexního regulačního rámce pro jadernou bezpečnost a nakládání s odpady.

Oznámení vyvolalo řadu různých reakcí. Odborníci z CSIRO a Australian Energy Market Operator vyjádřili obavy ohledně nákladů a proveditelnosti časového harmonogramu a argumentovali tím, že jaderná energie je dražší a pomalejší na realizaci než obnovitelné alternativy. Plán kritizoval ministr financí Jim Chalmers, který jej označil za „nejhloupější politiku, jakou kdy předložila významná strana“, a zdůraznil potenciální finanční zátěž pro veřejnost.

Návrh podtrhuje odlišný přístup opozice k energetické politice ve srovnání se současnou vládou, která se zaměřuje na podporu soukromých investic do projektů obnovitelných zdrojů energie. Dutton tvrdí, že využití stávající infrastruktury v bývalých uhelných lokalitách pro jadernou energii by bylo jednodušší a potenciálně levnější než rozšiřování obnovitelných zdrojů energie, které vyžadují rozsáhlé nové přenosové sítě.